موسس تلگرام از انتقال برخی سرورهای تلگرام به ایران خبر داد

پاول دوروف موسس تلگرام در پیامی توییتری از انتقال سرورهای تحویل محتوی این شبکه پیام‌رسان یا «سی‌دی‌ان»ها به ایران و تعدادی از کشورهای خاورمیانه خبر داد. موسس تلگرام همچنین افزود: اگر مقامات ایرانی سعی در پاک کردن اطلاعات این سرورها کنند، کاربران ایرانی می‌توانند از سرورهای اصلی در اروپا به این موارد دسترسی یابند. بنابراین […]

پاول دوروف موسس تلگرام در پیامی توییتری از انتقال سرورهای تحویل محتوی این شبکه پیام‌رسان یا «سی‌دی‌ان»ها به ایران و تعدادی از کشورهای خاورمیانه خبر داد.

موسس تلگرام همچنین افزود: اگر مقامات ایرانی سعی در پاک کردن اطلاعات این سرورها کنند، کاربران ایرانی می‌توانند از سرورهای اصلی در اروپا به این موارد دسترسی یابند. بنابراین سانسور غیرممکن است.

در این خصوص تلگرام توضیحاتی ارائه داده است:

از نسخه ۴.۲ تلگرام برای ذخیره فایل‌های کانال های عمومی با بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ عضو از CDN رمزنگاری شده پشتیبانی شده است. نقاط ذخیره‌سازی CDN در مناطقی در نظر گرفته شده‌اند که تلگرام ترافیک زیادی دارد ولی ما به دلایل مختلف تمایلی به قرارگیری سرورهای تلگرام در آن مناطق نداریم.

تلگرام از سرورهای توزیع شده خود برای افزایش سرعت دانلود در مناطق بدون سانسور که در آنها آزادی بیان تضمین شده‌، استفاده می‌شود اما وقتی تلگرام در مناطق دیگر به شدت محبوب می‌شود، فقط می‌توان روی CDN ها تکیه کرد که آنها فقط داده‌های رمزنگاری شده‌ای را که قادر به کشف رمز آن نیستند دریافت می‌کنند.

به لطف این فناوری، سرعت دانلود عکس‌ها و فیلم‌هایی که به صورت عمومی منتشر می‌شوند در مناطقی نظیر ترکیه، اندونزی، ‌عربستان سعودی، هند، ایران و عراق به مراتب افزایش می‌یابد، بدون اینکه کمترین خدشه‌ای به امنیت وارد شود.

لازم به ذکر است هر فایلی که به مراکز داده CDN ارسال می‌شود، با یک کلید منحصر به فرد با استفاده از AES-256-CTR رمزگذاری می‌شود. CDN دسترسی به اطلاعاتی که ذخیره می‌کند ندارد، چرا که این کلیدها تنها در سرور MTProto (سرور رمزگذاری) اصلی و دستگاه کاربر قابل دسترسی هستند.

همچنین CDN ها نمی‌توانند اطلاعات را با اطلاعات دلخواه خودشان جایگزین کنند. اطلاعات و داده‌های دانلود شده (دریافتی) ‌ از سمت نقاط ذخیره سازی CDN همیشه از طرف Telegram بوسیله رمزنگاری hash تایید و بررسی می‌شود: بدین ترتیب هکرها یا افراد متجاوز نمی‌توانند هیچ فایلی را جایگزین کنند. در حالی که نقاط CDN فقط کپی‌های فایل رمزنگاری شده را ذخیره می‌کنند، فایل‌های منبع در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. کاربر پیام‌رسان اعلان دریافت فایل را از طریق سرور تلگرام می‌گیرد. در صورتی که نقطه CDN فایل مورد نظر را به کاربر نمی‌دهد، او این فایل را مستقیما از سرور تلگرام دریافت خواهد کرد.

علاوه براین، CDN ها نمی‌توانند برای سانسور استفاده بشوند. تمامی فایل‌های منبع در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. CDN ها فقط داده‌های رمزنگاری شده را دریافت می‌کنند و قادر نیستند آن را رمزگشایی کنند و هیچ گونه داده را جایگزین کنند. اگر مشکلی پیش آید، فایل مورد نظر مستقیم از سرورهای تلگرام به کاربران ارسال می‌شود. کاربران همیشه داده‌هایشان را دریافت می‌کنند و هیچ کس نمی‌تواند مانع آنها بشود.

تنها هدف استفاده از CDN ها این است که کیفیت اتصال در مناطق با تقاضای بالا، که تلگرام نمی‌تواند سرورهای خود را به آنجا منتقل کند، با روشی ایمن، افزایش یابد. این موضوع نمی‌تواند به برخی کشورها، قدرت تسلط بر تلگرام بدهد. تلگرام احتیاط ویژه‌ای به خرج داده‌ تا مطمئن شود هیچ کشوری از طریق نقاط ذخیره‌سازی CDN به قدرت نفوذ روی تلگرام دست نیابد.

تبلیغات :

buy Neuralink