عدم موفقیت گوشی‎هوشمند Solarin باعث اخراج یک سوم کارکنان شرکت سازنده شد

سال گذشته خبر عرضه‎ی گوشی هوشمندی به اسم Solarin منتشر شد، یک گوشی‎هوشمند اندرویدی در جهت حفظ حریم خصوصی کاربران خود که قیمت هنگفت 14 هزار دلار را بر خود می‎دید (یا بیشتر از 16 هزار دلار با مالیات‎ها) و به دنبال آن این سوال برای خیلی از افراد شکل گرفت که اصلا بازاری برای چنین […]

سال گذشته خبر عرضه‎ی گوشی هوشمندی به اسم Solarin منتشر شد، یک گوشی‎هوشمند اندرویدی در جهت حفظ حریم خصوصی کاربران خود که قیمت هنگفت 14 هزار دلار را بر خود می‎دید (یا بیشتر از 16 هزار دلار با مالیات‎ها) و به دنبال آن این سوال برای خیلی از افراد شکل گرفت که اصلا بازاری برای چنین محصولی وجود دارد یا خیر. اگر وضعیت شرکت سازنده‎ی آن‎ یعنی Sirin Labs را در نظر بگیریم باید بگوییم روزگار خوشی ندارند چون این شرکت یک سوم کارکنان خود را اخراج کرده است و قصد دارد مسیر کسب و کار خود را در جهت جدیدی ادامه دهد.

Solarin تنها قربانی قیمت خود نبود، بلکه در زمان عرضه این گوشی مجهز به چیپست قدیمی اسنپ‎دراگون 810، سیستم‎عامل اندروید آب‎نبات چوبی 5.1 آن‎هم با توجه به دوران اندروید مارشملو به همراه تعدادی مشکلات سخت‎افزاری بود که با توجه به قیمت بالای این دستگاه اصلا توجیه نداشتند. تنها قابلیتی که بر فروش آن مهر تایید می‎زد حالتی به اسم حالت امن بود که تنها ارسال پیام و برقراری تماس به صورت رمزنگاری شده مجاز بود، ولی گوشی‎های دیگر نیز چنین قابلیت‎هایی دارند، به عنوان مثال می‎توانید نگاهی به سری گوشی‎های Blackphone شرکت Silent Circle بیاندازید.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

و نمی‎خواهیم بگوییم که برای گوشی‎های با قیمت بسیار بالا بازاری وجود ندارد، شرکت‎هایی نظیر Gresso و ورتو چندین سال است در این میدان در حال رقابت هستند و موفقیت تقریبا نسبی هم به دست آورده‎اند. تفاوت در این‎جا بازار هدف است: در بازاری که گوشی‎های با قیمت بالا شیکی را به نسبت ذات سخت‎افزاری گوشی ترجیح می‎دهند  وگوشی‎های خود را با سنگ‎های قیمتی و چرم با کیفیت بالا تزئین می‎کنند، شرکت Sirin Labs امیدوار بود به دلیل تبلیغاتی که حول جنبه‎های امنیتی داشت بتواند توجه‎ی کاربران را به خود جلب کند ولی در اجرا موفق عمل نکرد. قبول داریم که گوشی‎هوشمند Solarin نیز از مواد اولیه‎ی گران‎قیمت ساخته شده بود نظیر چرم و تیتانیوم، ولی هرگز در بازاریابی این شرکت چنین موضوعاتی هدف اصلی نبود و فقط بر ویژگی‎های امنیتی این دستگاه تاکید داشتند.

با آن‎که گزارش‎های اولیه ادعا می‎کنند تولید گوشی Solarin ادامه داده نمی‎شود، شرکت Sirin Labs ادعا می‎کند که به مدت حداقل یک سال تولید این دستگاه را ادامه خواهد داد و از کاربران فعلی خود پشتیبانی خواهد کرد. گرچه بعد از اخراج 30 عدد از 90 کارکنان این شرکت، آن‎ها به زودی قصد دارند مهندسانی را دوباره برای محصولات آتی خود استخدام کنند تا این شرکت “جهت متفاوتی را در کسب و کار خود در پیش گیرد.”

هدف این شرکت برای فعالیت در آینده هنوز مشخص نیست.