7 مورد که در صورت پرشدن حافظه‌ی داخلی آیفون باید انجام دهید

آیفو‌ن‌های اپل معمولا در دو مورد خیلی ضعیف عمل می‌کنند؛ مورد اول عمر باتری و مورد دوم میزان حافظه‌ی داخلی در دسترس کاربر. برای اینکه بعد از هر بار شارژ شدن گوشی خود، بتوانید مدت زمان بیشتری را از آن استفاده کنید راه‌وحل‌های زیادی وجود دارد و می‌توانید به خرید پاوربانک‌ها هم فکر کنید اما […]

آیفو‌ن‌های اپل معمولا در دو مورد خیلی ضعیف عمل می‌کنند؛ مورد اول عمر باتری و مورد دوم میزان حافظه‌ی داخلی در دسترس کاربر. برای اینکه بعد از هر بار شارژ شدن گوشی خود، بتوانید مدت زمان بیشتری را از آن استفاده کنید راه‌وحل‌های زیادی وجود دارد و می‌توانید به خرید پاوربانک‌ها هم فکر کنید اما با پرشدن حافظه‌ی داخلی گوشی، باید چه کار کرد؟

باوجود اینکه بسیاری از کاربران تقاضای توقف فروش نسخه‌ی 16 گیگابایتی را به عنوان نسخه‌‌ی پایه‌ی آیفون‌های اپل داشته‌اند، اپل همچنان این نسخه را به فروش می‌رساند و به همین علت حافظه‌ی داخلی گوشی، خیلی زود پر می‌شود و برای خرید نسخه‌های دیگر آیفون با داشتن حافظه‌ی بیشتر، باید پول بیشتری نیز پرداخت.

درصورت پرشدن فضای داخلی گوشی، یکی از راه‌های نسبتا مناسب، ذخیره‌ی فایل‌های در فضای ابری است اما برای دسترسی همیشگی به فایل‌ها، به اینترنت و حجم زیاد برای دانلود آن‌ها نیاز دارید.

بنابراین تنها راهی که می‌توانید فضای بیشتری را ذخیره کنید، پاک کردن فایل‌های نامربوط و کم‌استفاده است؛ به همین دلیل در این آموزش سعی کرده‌ایم فایل‌هایی را به شما معرفی کنیم که با پاک کردن آن‌ها، کمترین ضرری را شامل شوید به طوریکه بعد از پاک شدن فایل‌ها، حتی متوجه نبود آن‌ها هم نشوید.

1. از شر تصاویر بیهوده راحت شوید

7 مورد که در صورت پرشدن حافظه‌ی داخلی آیفون باید انجام دهید

بهتر است تصاویری را که در گوشی خود نیاز ندارید در سیستم کپی کرده و یا از آن‌ها بکآپ بگیرید. سرویس عکس گوگل هم یکی از بهترین سرویس‌ها برای بکآپ گرفتن تصاویر شما است که حتی زحمت بکآپ گرفتن تصاویر فول‌اچ‌دی و ویدئوهای 4K را برای شما می‌کشد. می‌توانید تصاویر قدیمی یا تصاویری که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید را هم به طور کامل از گوشی خود پاک کنید تا فضای بیشتری برای ذخیره‌ی دیگر فایل‌ها در گوشی شما، باز شود.

در iOS 9، اسکرین‌شات‌های گوشی، سلفی‌ها و تصاویری که با مد Burst گرفته شده در مسیر (Photos > Albums > Selfies/Screenshots/Bursts دیده می‌شوند. با مراجعه به این بخش، احتمالا متوجه تعداد تصاویر بیهوده‌ای که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید خواهید شد. اگر از جمله کاربران ساعت‌هوشمند اپل هم باشید، اسکرین‌شات‌های بیشتری بر روی آیفون شما ذخیره شده که با رفتن به مسیر مذکور، به راحتی تمامی این تصاویر را پاک کنید.

بعد از پاک کردن این تصاویر، به مسیر Photos > Albums > Instagram رفته تا تصاویری را که در اینستاگرام فرستاده‌اید هم از روی گوشی خود پاک کنید. همچنین می‌توانید از این اپلیکیشن محبوب بخواهید تا در صورت فرستادن پست جدید توسط شما، دیگر تصاویر یا ویدئو‌های آن را ذخیره نکند. برای این کار، به بخش تنظیمات برنامه‌ی اینستاگرام رفته و گزینه‌ی Save Original Photos را خاموش کنید.

 

2. فایل‌های پاک شده‌ی اخیر را باز هم پاک کنید!

7 مورد که در صورت پرشدن حافظه‌ی داخلی آیفون باید انجام دهید

این قابلیت که از iOS 8، به محصولات اپل اضافه شده، فایل‌های پاک شده‌ی شما را به مدت سی روز در پوشه‌ی مخصوصی به نام Recently Deleted قرار می‌دهد. این پوشه را پیدا کنید و تصاویر و ویدئوهایی را که به تازگی پاک کرده‌اید را هم از اینجا پاک کنید تا فضای بیشتری را در گوشی در اختیار داشته باشید. اپل این پوشه را به این منظور قرارداده تا در صورت پاک شدن تصادفی یکی از فایل‌های شما، امکان بازگشت آن به راحتی فراهم آید که در اکثر مواقع، به جز پر کردن حافظه‌ی گوشی، کاربرد دیگری را ندارد.

برای پاک کردن عکس‌هایی که به تازگی پاک کرده‌اید، مسیر Photos > Albums > Recently Deleted را دنبال کنید و سپس تمامی تصاویر موجود در این مسیر را پاک کنید تا تصاویر برای همیشه از گوشی شما پاک شوند.

3. پاک کردن فایل‌های برنامه‌ی ویرایش ویدئو‌ی iMovie

برنامه‌هایی نظیر iMovie و دیگر برنامه‌های ویرایش ویدئو، برای بهتر کردن تصاویر ضبط شده‌ بسیار کاربری هستند و از این لحاظ می‌توانند به کمک کاربر بیایند اما هنگامی که ویرایش ویدئوی‌ شما به اتمام رسید، اینگونه برنامه‌های فایل‌هایی را تحت عنوان video projects تولید می‌کنند که بهتر است آن‌ها را پاک کنید.

معمولا اینگونه فایل‌ها در صورتی که ایفکت‌های زیادی به ویدئوی‌ خود اضافه کرده باشید، حجیم‌تر نیز هستند و فضای بیشتری را در کوشی شما اشغال می‌کنند. بعد از اتمام ویرایش هر ویدئو، به مسیر برنامه‌‌ی iMovie رفته و آن‌ها را به طور کامل پاک کنید تا فضای بیشتری برای ذخیره‌ی فایل‌ها باز شود.

4. فکری به حال ویدئوهای 4K دوربین کنید

7 مورد که در صورت پرشدن حافظه‌ی داخلی آیفون باید انجام دهید

اپل برای اولین بار در گوشی‌های آیفون 6 اس و 6 اس پلاس، قابلیت ضبط تصاویر با رزولوشن 4K، چهار برابر رزولوشن فول‌اچ‌دی، را قرار داد تا کاربران بتوانند با کیفیت بهتری به ضبط تصاویر بپردازند. طبیعتا چنین رزولوشنی، حجم زیادی را در گوشی شما اشغال خواهد کرد پس بهتر است در صورتی که امکان دارد، ویدئوهای ضبط شده با فرمت 4K را به رایانه‌ی خود انتقال دهید و یا از آن‌ها بکآپ بگیرید.

البته برای لذت بردن از رزولوشن 4K، به نمایشگری که از این رزولوشن پشتیبانی می‌کند نیاز خواهید داشت و فعلا، هیچ‌کدام از آیفون‌های اپل چنین قابلیتی را ندارند؛ پس شاید بهتر باشد از این قابلیت استفاده نکنید چراکه به طور عادی،‌ ضبط تصاویر با این دو گوشی با رزولوشن فول‌اچ‌دی صورت می‌گیرد.

5. موسیقی‌های اضافی در گوشی را پاک کنید

 

شاید هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که امروزه، سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی موسیقی آنلاین نظیر اپل و اسپاتیفای و Tidal به چنین موفقیتی دست یابند. دیگر کمتر کسی آلبوم‌های خواننده‌ی خود را خریداری کرده و در گوشی خود نگه می‌دارد و به جای آن، از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند.

با استریم آنلاین موسیقی، هیچ نیازی به داشتن فضای خالی نخواهید داشت و موسیقی شما، از فضای ابری به صورت مستقیم بر روی گوشی اجرا می‌شود. تنها عیب این سرویس‌ها، ضروری بودن دسترسی به اینترنت است که متاسفانه با قیمت بالای اینترنت در کشور ما و به اتمام رسیدن حجم، استفاده از چنین سرویس‌هایی امکان پذیر نیست. درهرصورت، بهتر است از موسیقی‌های اضافی که مدتی می‌شود به آن‌ها گوش ندادید خلاص شوید تا فضای بیشتری برای ذخیره سازی فایل‌ها، در آیفون شما باز شود.

6. برنامه‌های مربوط به ایمیل را مدیریت کنید

7 مورد که در صورت پرشدن حافظه‌ی داخلی آیفون باید انجام دهید

انتخاب برنامه‌ی مناسب ایمیل کمی دشوار به نظر می‌رسد و ممکن است تاکنون از چندین برنامه استفاده کرده باشید و همین مسئله باعث می‌شود تا فضای زیادی در گوشی شما اشغال شود بدین صورت که، برنامه‌های ایمیل معمولا برای دسترسی آفلاین به ایمیل‌ها، آن‌ها را دانلود کرده و در گوشی ذخیره می‌کنند.

طبیعتا به چندین برنامه‌ برای مدیریت ایمیل‌های خود نیاز ندارید. بهتر است یک برنامه‌ را به طور کلی انتخاب کرده و تمامی حساب‌های ایمیل خود را در آن وارد کنید تا بتوانید خیلی راحت دیگر برنامه‌ها را به طور کامل پاک کنید.

پیشنهاد ما به شما برنامه‌ی Outlook است؛ این برنامه رابط کاربری فوق‌العاده‌ای دارد و حجم زیای از گوشی شما را مصرف نمی‌کند اما می‌توانید به برنامه‌ی پیش‌فرض iOS و جیمیل گوگل نیز فکر کنید.

7. منتظر iOS 10 باشید

7 مورد که در صورت پرشدن حافظه‌ی داخلی آیفون باید انجام دهید

iOS 10 اپل، پاییز امسال همزمان با معرفی آیفون‌های 7 و 7 پلاس به صورت رسمی منتشر خواهد شد و این نسخه از سیستم‌عامل محبوب اپل، دارای ویژگی‌های بسیاری است که برخی از آن‌ها، مربوط به ذخیره سازی فضای مربوط به گوشی است. حتی در این ورژن، امکان پاک کردن برخی از برنامه‌های پیش‌فرض iOS هم وجود خواهد داشت که همین مسئله می‌تواند فضای بسیاری را در اختیار کاربر قرار دهد.

یکی دیگر از قابلیت‌های این نسخه‌ی iOS که در بخش تنظیمات قرار داده شده، Optimize Storage است که با پاک کردن موسیقی‌هایی که مدتی به آن گوش ندادید، فضای زیادی را در گوشی ایجاد می‌کند.

7 مورد که در صورت پرشدن حافظه‌ی داخلی آیفون باید انجام دهید

به‌هر‌حال، اپل ممکن است در آیفون 7 و 7 پلاس نهایتا نسخه‌ی پایه‌ی گوشی خود را از 16 گیگابایت به 32 گیگابایت ببرد و نسخه‌ی 256 گیگابایتی نیز احتمالا معرفی خواهد شد. چنین اقدامی از سوی اپل، باعث می‌شود تا کاربران این شرکت کمتر به فکر حافظه‌ی داخلی گوشی باشند و با خیال راحت‌تری، فایل‌های خود را در گوشی ذخیره کنند.

پیشنهاد ویژه : قیمت ارز دیجیتال
پیشنهاد ویژه : سرور HP
پیشنهاد ویژه : تعمیر کامپیوتر تهران
پیشنهاد ویژه : ترجمه رسمی آلمانی

پیشنهاد ویژه

خرید بلیط هواپیما فلای تودی

پیشنهاد ویژه

لیست کامل و نرخ لحظه ای ارزهای دیجیتال