علمیفضا و نجوم

ماه جوان تر از آن چیزی است که تصور می‌شد

محققان در تحقیقات اخیر به کمک مدل سازی جدید دریافتند که ماه نسبت به آن چیزی که تصور می شده کمی جوانتر است و زمان شکل گیری آن درست بعد از تکمیل هسته آهنی زمین بوده است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان طبق مدل جدید در بررسی های مربوط به ماه دریافتند که ماه کمی دیرتر متولد شده و سن آن کمتر است. محققان معتقدند ماه در نتیجه برخورد سیاره ای در ابعاد مریخ با زمین و گردآوری سنگریزه های حاصل از این برخورد به وجود آمده است. فیزیکدانان سیاره ای مرکز هوافضای آلمان و پژوهشگران دانشگاه مونستر برای رسیدن به این نتایج از مدل عددی جدیدی برای به دست آوردن زمان برخورد ماه با زمین در حدود ۴ میلیارد سال پیش استفاده کردند. در محاسبات قدیم سن ماه ۸۵ میلیون سال بیشتر محاسبه شده بود.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

سیاره جوان زمین در حدود نیم میلیارد سال پیش بسیار کوچکتر بوده و برای رسیدن به این اندازه خرده سیاره ها را جذب کرده است. در این زمان بوده که ماه تشکیل شده و تاکنون به عنوان قمر زمین دور آن چرخید است. در اثر برخورد کیهانی بین زمین و یک شبه سیاره که از زمین جدا شده بود ذراتی را به وجود آورد از که از دور هم جمع شدن آن ماه تشکیل شده بود.

ماکسیم ماریس پژوهشگر این تحقیقات می گوید: همه دانشمندان در مورد شکل گیری ماه با هم توافق دارند اما زمان آن هنوز مشخص نشده است.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا