عملکرد پردازنده A15 از ادعاهای اپل نیز فراتر رفت

بررسی پردازنده A15 Bionic اپل نشان میدهد ادعاهای اپل در مورد سرعت این پردازنده صحت داشته و حتی میتوان عملکرد آن را فراتر از گفته های این شرکت دانست. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، هم اکنون پردازنده های مبتنی بر معماری آرم شرکت اپل بدون هیچ رقیبی در بازار حکمرانی می کنند. […]

بررسی پردازنده A15 Bionic اپل نشان میدهد ادعاهای اپل در مورد سرعت این پردازنده صحت داشته و حتی میتوان عملکرد آن را فراتر از گفته های این شرکت دانست.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، هم اکنون پردازنده های مبتنی بر معماری آرم شرکت اپل بدون هیچ رقیبی در بازار حکمرانی می کنند. تراشه جدید این شرکت به نام A15 Bionic نیز هم اکنون در گوشی های آیفون ۱۳ مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

همچنین این تراشه قرار است به عنوان پردازنده اصلی در مک ها و آی پدهای آینده استفاده شود. اپل جزئیات دقیقی از پردازنده جدید خود منتشر نکرده است. اما در بررسی های انجام شده مشخص شده پردازنده جدید نیز مانند پردازنده قبلی از ۶ هسته تشکیل شده که ۴ هسته آن برای پردازش سنگین و دو هسته دیگر برای پردازش های سبک هستند. همچنین یک موتور عصبی ۱۶ هسته ای نیز برای یادگیری ماشینی در آن قرار داده شده است.

در تراشه جدید A15 Bionic دو پیکربندی گرافیکی وجود دارد که با استفاده از تکنیک binning میتوان یکی از هسته ها را غیرفعال کرد. وبسایت Anandtech پس از بررسی این تراشه اعلام کرد این تراشه عملکرد بالاتری نسبت به مدل های قبلی دارد. بطوری که فرکانس آن در هر هسته حداکثر به 3.240 می‌رسد در حالیکه در پردازنده A14  این رقم  2.999 بوده است.

احتمالا اپل در آیفون ۱۳ از دوربین پریسکوپی سامسونگ استفاده خواهد کرد

پردازنده جدید اپل در عملکرد تک هسته‌ای نیز بهبود ۸ درصدی را ارائه می دهد. البته در صورت استفاده از دو هسته قدرتمند این رقم تا ۱۰ درصد نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر آن عملکرد هسته های کوچک تر نیز با حداکثر 2.016  بهبود ده و نیم درصد مواجه بوده است.

همچنین حافظه پنهان نیز در این سیستم دو برابر بیشتر از رقبا و نسبت به مدل های قبلی نیز افزایش داشته است. طی بررسی به عمل آمده تراشه جدید فراتر از ادعای این شرکت قرار گرفته و نسبت به سایر رقبا ۶۲ درصد سریعتر است. پردازنده های گرافیکی ۵ هسته ای این تراشه نیز در عملکرد تقریباً نزدیک به دو برابر رقیب خود هستند.