محققان رشته یخی قابل انعطاف تولید کردند

محققان با تغییرات لازم در ساختار یخ انعطاف پذیری آن را افزایش داده به طوری که توانستند یخ با قابلیت خم شدن تولید کنند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، به طور کلی جنس یخ انعطاف پذیری کمی دارد به طوری که بلورهای یخ در حالت کلی بسیار شکننده هستند. در حالت تئوری […]

محققان با تغییرات لازم در ساختار یخ انعطاف پذیری آن را افزایش داده به طوری که توانستند یخ با قابلیت خم شدن تولید کنند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، به طور کلی جنس یخ انعطاف پذیری کمی دارد به طوری که بلورهای یخ در حالت کلی بسیار شکننده هستند. در حالت تئوری انعطاف پذیری یخ حدود ۱۵ درصد اعلام می‌شود. اما در واقعیت چنین چیزی امکان پذیر نیست و حداکثر میزان انعطاف‌پذیری آن حدود 0.3 درصد است

محققان دانشگاه ژجیانگ(Zhejiang) از چین تلاش کردند تا با تغییرات در ساختار یخ و افزایش نقص های آن یک بلور یخ قابل انعطاف تولید کنند. به همین دلیل در یک دمای حدود منفی 50 درجه آزمایش خود را آغاز کردند. در این محفظه با وارد کردن بخار آب و با استفاده از یک سوزن تنگستن میدان مغناطیسی باعث جمع شدن مولکول های آب روی سر سوزن شدند که در نهایت به شکل یک بلور درآمد.

این میکروفایبر حدود ۱۰ میکرومتر طول دارد که از موی انسان نیز باریک تر است. پس از رساندن دمای محفظه به منفی هفتاد و حتی ۱۵۰ درجه سانتیگراد دانشمندان موفق به خم کردن این رشته شدند. بدین ترتیب درصد انعطاف پذیری یخ ۱۰.۹ افزایش پیدا کرد که نسبت به حالت قبل بسیار بیشتر است. این رشته یخ پس از رهاسازی دوباره به حالت اولیه خود باز گشت.

به گفته دانشمندان تغییر فاز در یخ به ساخت یک موج بر می‌انجامد. موج بر در واقع ساختاری است که می تواند هدایت امواج الکترومغناطیسی یا صوتی را بر عهده بگیرد. پس از آن با اتصال یک نور مرئی به یک سر این یخ امکان رد شدن طول موج های متعدد از آن امکان پذیر شد و بدین ترتیب همانند موجبر های پیشرفته مانند نیترید سیلیکون و سیلیس عمل کرد. دانشمندان معتقدند این رشته یخی می‌تواند در آینده همانند یک حسگر برای جذب مولکول ها بر روی سطح یخ یا برای مطالعه در مورد تغییرات محیطی و تنوع ساختاری آن مورد استفاده قرار گیرد.

تبلیغات :

buy Neuralink