موفقیت دانشمندان در به پرواز درآوردن صفحه پلاستیکی بسیار کوچک با استفاده از نور

 بر اساس گزارش های پایگاه خبری Wired، پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا با بکارگیری انرژی LED در یک محفظه خلاء توانستند صفحات پلاستیکی کوچک را با استفاده از نور به پرواز در آورند. اگرچه دانشمندان پیشتر هم از این پدیده فیزیکی برای معلق ساختن ذرات نامرئی درون دستگاه های میکروفلوئید استفاده کرده بودند، اما تا کنون آزمایشی […]

 بر اساس گزارش های پایگاه خبری Wired، پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا با بکارگیری انرژی LED در یک محفظه خلاء توانستند صفحات پلاستیکی کوچک را با استفاده از نور به پرواز در آورند.

اگرچه دانشمندان پیشتر هم از این پدیده فیزیکی برای معلق ساختن ذرات نامرئی درون دستگاه های میکروفلوئید استفاده کرده بودند، اما تا کنون آزمایشی این چنینی بر روی شیئی بزرگتر انجام نگرفته بود.

تبلیغات

علم در تلاش برای ابداع فرش جادویی

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنا، دانشمندان توانستند صفحات Mylar با قطری به اندازه یک مداد را با استفاده از نور به پرواز در بیاورند. این اتفاق به کمک انرژی حرارتی حاصل از LEDها امکانپذیر شد. حرارت سبب شکل گیری انرژی در ذرات زیرین پلاستیک شده و آن ها را به پرواز در آورد.

شاید واژه فرش جادویی انتزاعی و خیالی جلوه کند، اما می توان از این فناوری برای کسب اطلاعات و آگاهی بیشتر درباره مزوسفر بهره برد، چرا که مطالعه و دسترسی به این منطقه به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع 50 تا 85 کیلومتری بر فراز سر ما کارآسانی نیست. از آنجایی که فشار در اتمسفر مریخ مشابه با مزوسفر زمین است، بنابراین مطالعه بر روی مزوسفر در ابداع فناوری های اکتشافی مریخ یاری رسان خواهد بود.

با اولین نمونه از پرواز فوتوفروتیک ِ موفقیت آمیز، پژوهشگران می توانند مدلی فرضی را جهت شبیه سازی عملکرد صفحه های در حال پرواز در اتمسفر داشته باشند. با بکارگیری این فناوری ها پژوهشگران می توانند برای ابداع یک سیستم پرواز با قابلیت حمل حسگر به مزوسفر با استفاده فناوری پروازی نوری تلاش کنند.

مدل اخیر نشان می دهد که صفحه پرنده مجهز به حسگر می تواند تا ارتفاع 80 کیلومتر پرواز کند (  البته این ایده هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد). پژوهشگران اعتقاد دارند که چالش های هواشناختی فراوانی وجود دارند که غلبه بر آن ها پیش از بکارگیری چنین فناوری هایی امری ضروریست.