تازه های تکنولوژی

قدرتمند ترین آهنربای جهان به کمک پیشرفته ترین راکتور همجوشی هسته ای جهان میرود

قرار است قدرتمند ترین آهنربای جهان به نام سنترال سولنوید (Central solenoid) به راکتور همجوشی هسته ای بین المللی (ITER) در تامین انرژی کمک کند. این آهنربای قدرتمند از ایالات متحده به فرانسه ارسال می شود تا در آزمایش مربوط به رآکتور گرماهسته ای حضور داشته باشد. این آزمایش بین المللی با حضور ۳۵ کشور انجام می گیرد و هدف از انجام آن نیز ایجاد انرژی از طریق همجوشی هسته ای پایدار خواهد بود. همجوشی هسته ای آزمایشی است که در آن اتم های کوچکتر ازطریق همجوشی به اتم های بزرگتر تبدیل شده و به این ترتیب انرژی زیادی نیز آزاد می کنند

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، بزرگترین آهنربای جهان 18 متر طول و ۴.۳ متر عرض خواهد داشت. میزان میدان مغناطیسی تولید شده توسط این آهنربا نیز حدود ۱۳ تسلا است. نیروی تولید شده قادر است یک ناو هواپیمابری ۱۰۰ هزار تنی را از جا بلند کند. آهنربای قدرتمند ساخت شرکت لایف ساینس میدان مغناطیسی ای حدود ۲۸۰ هزار برابر میدان مغناطیسی زمین تولید می کند.

 جان اسمیت، مدیر مهندسی شرکت لایوساینس می‌گوید این آهنربا قویترین آهنربا مغناطیسی پالس دار در جهان محسوب می‌شود. اندازه این آهنربا به اندازه ارتفاع ساختمان ۴ طبقه بوده و هزار تن وزن دارد. تاکنون چندین آزمایش همجوشی هسته ای توسط راکتور توکامک انجام شده و هر کدام از آنها تنها چند ثانیه به طول انجامیده است. اما با توجه به اینکه برای تولید برق از طریق همجوشی هسته‌ای نیاز به نرخ ثابتی در واکنش می باشد، نیاز است تا پلاسمای داغ درون راکتورها دستکاری شود. در حال حاضر سنترال سولنوید می‌تواند از طریق میدان مغناطیسی تولید شده و نگهداشتن پلاسما درون توکامک این واکنش را به شکلی پایدار حفظ کند. اولین ماژول مربوط به این آهنربای قدرتمند پس از ۵ سال ساخته شده و قرار است به محلی در فرانسه منتقل شود.


نظرسنجی طرح محدودسازی اینترنت بین الملل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا