پوشش سراسری نسل سوم ارتباطات مخابراتی تا پایان دولت

محمود واعظی، وزیر ارتباطات اعلام کرد: تا پایان دولت، نسل سوم موبایل سراسری می‌شود، همچنین مصوبه تفکیک ترافیک اینترنت از اینترانت نیز اجرایی می‌شود. وی اظهار داشت: بیش از ۷۵۰ شهر نیز تا پایان دولت یازدهم به نسل چهارم تلفن همراه مجهز می‌شوند. وزیر ارتباطات از ارائه جایزه کیفیت به شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و […]

محمود واعظی، وزیر ارتباطات اعلام کرد: تا پایان دولت، نسل سوم موبایل سراسری می‌شود، همچنین مصوبه تفکیک ترافیک اینترنت از اینترانت نیز اجرایی می‌شود.

وی اظهار داشت: بیش از ۷۵۰ شهر نیز تا پایان دولت یازدهم به نسل چهارم تلفن همراه مجهز می‌شوند.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

وزیر ارتباطات از ارائه جایزه کیفیت به شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد و تصریح کرد: آن دسته از شرکت‌هایی که کیفت بالاتری دارند در این رویداد شناخته شده و تعامل و نوع نگاه ما نسبت به آنها متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر ارزیابی‌های صورت گرفته در خصوص عملکرد این شرکت‌ها باعث بالا رفتن نگاه مثبت مردم به این شرکت‌ها خواهد شد.

واعظی افزود: طی یک سال گذشته هزینه خدمات را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در چند مرحله کاهش داده‌ایم و طبق دستور دو روز قبل کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هزینه پهنای باند برای شبکه انتقال در داخل کشور را ۲۰ درصد کاهش دادیم.

وی خاطرنشان کرد: اپراتورهای ارائه دهنده خدمات به جای فروش حجم اینترنت نسبت به فروش سرویس و خدمت اقدام کنند و دلهره‌ای برای اتمام پهنای باند نداشته باشند.

واعظی با اشاره به اجرای مصوبه تفکیک قیمت ترافیک استفاده از سایت‌های داخلی نسبت به اینترنت بین‌الملل تصریح کرد: هم‌اکنون شاهد هستیم که شرکت‌ها یکی پس از دیگری این مصوبه را اجرایی کرده‌اند و روی سایت این شرکت‌ها نحوه محاسبه ترافیک اینترنت از اینترانت و سایت‌های پربازدید اعلام شده است. حتی شرکت‌هایی که این تعرفه را روی بسته‌های اینترنتی اعمال کرده‌اند بیش از ۵۰ درصد کاهش قیمت داده‌اند.

وزیر ارتباطات افزود: این موضوع به اپراتورهای موبایل نیز تعمیم داده شده و در بسته اینترنتی اپراتورهای موبایل نیز دیده می شود و اگر مشترکی در این زمینه نارضایتی دارد می‌تواند آن را به سامانه ۱۹۵ شکایات وزارت ارتباطات اعلام کند.

وی همچنین اظهار کرد: در گذشته با توجه به اینکه ۹۹ درصد استفاده کاربران مربوط به دانلود می‌شد، برای آپلود هزینه‌ای وجود ندارد اما اکنون با توجه به افزایش استفاده از این بخش قاعدتا لازم است هزینه‌های آن نیز پرداخت شود. زمانی هیچ استفاده‌ای از آپلود نمی‌ شد اما اکنون میزان استفاده از این خدمت بیشتر شده و با توجه به اینکه آپلود فایل‌ها هم برای شرکت‌های مختلف هزینه به دنبال دارد، طبیعی است این هزینه دریافت شود. به عبارت دیگر این گونه نبوده که پیش از این آپلود فایل‌ها رایگان باشد بلکه استفاده‌ چندانی از این خدمت چندان صورت نمی‌گرفت.

واعظی با تاکید براینکه جایگزین ایرانی برای نرم‌افزار فیلتر شده «ویز» وجود ندارد، گفت: این نرم افزار جایگزین بسیاری در ایران دارد که الزاما ایرانی نیستند و کسانی که از این نرم افزار تاکنون استفاده می‌کرده‌اند می‌توانند از نرم‌افزارهای مشابه استفاده کنند.

طبق اظهارات وزیر ارتباطات، فیلتر این نرم‌افزار به هیچ کسب و کاری لطمه نمی‌زند و جایگزین خارجی مناسب برای آن وجود دارد. موضوع فیلتراپلیکیشن مسیریاب «ویز» در قوه قضائیه بررسی شده و استدلال نیز این بود که ایجاد کننده این نرم‌افزار کشور مناسبی نبوده است که از ما نیز این موضوع درست است و ما بلافاصله حکم قاضی را اجرا کردیم.

وی در خصوص محدود کردن دسترسی به بازی کلش‌آف‌کلنز نیز گفت: در زمینه محدود کردن دسترسی کاربران به این بازی چیزی نشنیده‌ام و در جلسه‌ای که در این خصوص برگزار شد دوستان پیشنهادات متعددی را داشته‌اند اما هیچ یک از آنها تصویب نشد و هم اکنون این بازی در دسترس قرار دارد.