اخبار داخلیاطلاع رسانی

رفع مسدودی ویکی‌پدیای فارسی در ایران

در چند روز اخیر ماجرای مسدود شدن ویکی پدیای فارسی در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشت. با این وجود بنظر می رسد که مشکل مسدود شدن نسخه دسکتاپ ویکی پدیای فارسی در حال برطرف شدن است. البته نسخه موبایلی ویکی پدیا کماکان در دسترس بود.

 به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت ابرآروان در ایران که وضعیت اینترنت کشور را تحت نظر دارد، مشکلی را در ویکی پدیا مشاهده نکرد. دلیل آن هم نظارت بر ویکی پدیای انگلیسی و نه فارسی بوده است. سامانه رادار این شرکت تنها بر ویکی پدیای انگلیسی نظارت دارد.البته این شرکت اعلام کرده است که به زودی آن را با ویکی پدیای فارسی جایگزین می کند. نت بلاکس که وظیفه نظارت بر ترافیک اینترنت جهانی را دارد نیز در توئیتی از مسدود شدن ویکی پدیای فارسی با روش SNI خبر داده بود. این نهاد علت این مسدود سازی را ترس از انتشار اخبار مربوط به کرونا دانست.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

اما اکنون بنظر می رسد که این مشکل در حال برطرف شدن است. گزارش های نت بلاکس نیز از برطرف شدن فیلترهای DNS و SNI حکایت دارد. ویکی پدیای فارسی یکی از نسخه های ویکی پدیا و مرکز ساخت دانشنامه هایی با محتوای آزاد با مشارکت همه و به همه زبان هاست.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا