تلاش یونسکو برای اشتراک گذاری علوم واکسن سازی کشورهای پیشرو

این روزها دیپلمات ها و کارشناسان حقوقی و فنی کشورهای عضو یونسکو تلاش میکنند تا دستورالعمل های جهانی را تحت پروژه ای به نام Open Science تهیه کنند. به گزارش سرویس اخبار پزشکی تکنا به نقل از نیویورک تایمز، متخصصان یونسکو معتقدند که تلاش امریکا برای لغو ثبت حق اخترام واکسن کرونا گرچه اقدام مثبتی […]

این روزها دیپلمات ها و کارشناسان حقوقی و فنی کشورهای عضو یونسکو تلاش میکنند تا دستورالعمل های جهانی را تحت پروژه ای به نام Open Science تهیه کنند.

به گزارش سرویس اخبار پزشکی تکنا به نقل از نیویورک تایمز، متخصصان یونسکو معتقدند که تلاش امریکا برای لغو ثبت حق اخترام واکسن کرونا گرچه اقدام مثبتی است اما حساسیت زا ست و ممکن است بسیاری از کشورهای قدرتمند مخالف این طرح امریکا باشند. از طرفی دیگر بسیاری از اعضای یونسکو معتقدند که این اقدام مثبت امریکا گرچه موجب دسترسی آزاد و رایگان تمام کشورهای دنیا به واکسن کرونا خواهد شد اما این موضوع میبایست در سازمان تجارت جهانی مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد که ممکن است ماه ها بطول بیانجامد، در صورتی که جهان نیاز فوری به واکسن دارد و پروژه Open Science یونسکو چنانچه مورد حمایت قرار بگیرد، موجب تسریع در روند تکامل واکسن سازی خواهد شد.

در این پروژه، بعنوان مثال دانشمندان چینی اطلاعات ژنوم ویروس کرونا را در ژانویه 2020 به محققان آلمانی ارائه داده اند تا غربالگری با سرعت آزمایش بیشتری در سراسر جهان انجام شود. مدیرکل یونسکو در بیانیه ای گفت : برداشتن حق ثبت اختراع واکسن ویروس کرونا میتواند جان میلیون ها انسان را نجات دهد اما در حال حاضر ما به بالا بردن سرعت واکسن سازی از طریق اشتراک گذاری دستاوردهای درمان و واکسن سازی برخی کشورها در پروژه Open Science احتیاج داریم. برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.

تبلیغات :

buy Neuralink