تازه های تکنولوژی

تصمیم آمریکا برای استخراج منابع ماه بدون دخالت کشورهای دیگر

فرمان اجرایی جدید ترامپ باعث تعجب همگان شده است. در این فرمان آمده است که آمریکا قصد دارد تا منابع ماه را استخراج کند و هیچ کشوری نمی تواند در این کار مداخله کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، فرمان اجرایی ترامپ در حالی صادر شده است که ایالات متحده درگیر یک بیماری پاندمی است و شرایط بدی را می گذراند. پیش از این نیز ترامپ سازمان بهداشت جهانی را متهم کرده و این موسسه را به قطع حمایت های مالی آمریکا تهدید کرده بود. در فرمان جدید تنها آمریکا و شرکت های خصوصی آمریکایی قادر هستند تا از منابع ماه استخراج کنند و ماه و فضا یک محدوده جهانی نخواهد بود. ترامپ توافق ماه که پیش از این تهیه و امضا شده بود را بی اساس خواند و در فرمان خود هرگونه توافق در مورد این موضوع توسط آمریکا را رد کرد. توافق ماه اشاره به توافقی دارد که پیش از این در مورد توزیع مساوی منابع ماه بین تمامی کشورها انجام شده و مالکیت بر ماه یا استفاده نظامی از آن را منتفی می داند.

در فرمان جدید ترامپ کلیه شرکت های خصوصی آمریکایی می توانند آزادانه برای کشف قلمرو ماه اقدام کنند و هیچ کس نیز نمیتواند آنها را  از این کار منع کند. پیش از این در سایت  Space.com مقاله ای منتشر شده بود که در آن مدعی شده بود ماه دارای عناصر کمیاب از جمله اورانیوم، توریوم و ذرات فلزی ارزشمند دیگر است. همچنین تنها قمر زمین میزان قابل توجهی هلیوم 3 دارد که در رآکتورهای هسته ای استفاده می شود. البته هنوز مقدار دقیق آنها مشخص نیست.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا