تازه های تکنولوژی

استفاده از پهپادها به جای زنبور عسل در طبیعت

با کاهش تعداد زنبورها در کره زمین، دانشمندان بر آن شدند تا از پهپاد های کوچک به جای زنبورها استفاده کنند. این پهباد ها با استفاده از فناوری حباب ساز می توانند به گرده افشانی گل ها کمک کنند. یکی از فواید مهم زنبور ها گرده افشانی و کمک به بارور نمودن درختان است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان امیدوارند با استفاده از پهپادها به جای زنبور ها بتوانند زمین را از نابودی نجات دهند. کاهش شدید تعداد زنبور ها خطر بزرگی را برای انسان و طبیعت در پی خواهد داشت. عواملی مانند تغییرات آب و هوایی، بیماری و استفاده بیش از حد از سموم کشاورزی برای دفع آفات باعث کاهش شدید جمعیت زنبورهای عسل شده است. گرده افشانی زنبورها تاثیر بسیار زیادی بر حیات وحش، کشاورزی و همچنین اقتصاد کشور خواهد داشت. به عنوان مثال در ایالات متحده گرده افشانی زنبورها سالانه بیش از ۱۵ میلیارد دلار در بخش زراعی سود دهی دارد.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

مهندسان و دانشمندان سعی کردند تا با استفاده از پهپاد روش جدیدی را برای گرده افشانی انتخاب کنند. ایجیرو میاکو مهندس شیمی در انستیتو علوم و فناوری ژاپن برای اولین بار نوعی پهپاد اسباب بازی به طول چهار سانتیمتر را طراحی کرد که می توانست با استفاده از موی اسب چسبیده به انتهای آن گرده ها را از یک گل جمع کند و سپس آن را به دیگری منتقل نماید. اما این اقدام برای برخی از گل ها مانند سوسن غیر قابل استفاده بود.

اما در روش جدید می توان با کمک یک حباب ساز این روش را بهبود بخشید. بدین ترتیب پهبادها فضای پوشیده از گل را به کمک حباب ها بمباران می کنند. اما مشکل اینجاست که در این روش گرده زیادی از بین می رود. به همین دلیل محققان تلاش دارند تا نوعی پهباد را توسعه دهند که بتواند گل ها را شناسایی کرده و و تنها بر روی آنها حباب های گرده را ارسال کند. همچنین حباب ها باید از نوع مواد سازگار با محیط زیست ساخته شوند تا گلها آسیب نبینند.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا