فضا و نجوم

استفاده از آهنربا برای پاکسازی زباله های فضایی

محققان برای پاکسازی زباله های فضایی از روشی جدیدی استفاده خواهند کرد که در آن آهن ربا به کار رفته است. در حال حاضر فضای اطراف زمین از زباله های فضایی و قطعات ریز و درشت موشک های از کار افتاده پر شده است. از طرفی این زباله ها تهدیدهای خطرناکی را برای ایستگاه بین‌المللی فضایی و حتی تلسکوپ فضایی هابل به وجود می آورند. از این رو محققان به دنبال روشی برای پاکسازی این زباله ها هستند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، یکی از مشکلات عمده پاکسازی فضا از این زباله ها سرعت حرکت بسیار بالای آنها است. قطعات پیچیده با اشکال عجیب و غریب برای جمع آوری مشکلات بسیاری را به وجود می آورند. به طور مثال تا کنون راه حلهای زیادی مانند استفاده از شبکه‌های توری برای گرفتن تکه های زباله ارائه شده است. هم اکنون محققان از دانشگاه یوتا روش جدیدی را ابداع کرده‌اند که در آن از آهنربا برای جمع‌آوری این زباله ها استفاده می شود.

جیک جی ابوت محقق اصلی این تحقیق در مورد این روش می گوید: برای خلاص شدن از شر این زباله ها نیاز است تا آنها را جمع آوری کرده و سپس در یک منطقه با کمک بازوهای رباتیک اقداماتی روی آن انجام دهیم. از طرفی از کنترل خارج شدن این زباله های جمع آوری شده باعث شکسته شدن بازوی رباتیک و افزایش زباله ها در مدار خواهد شد.

اما با کمک آهنربا های چرخان حرکت زباله‌ها به سمت پایین مدار توسط ربات ها فراهم می شود. بدین ترتیب زباله‌های می سوزند و یا وارد بیکرانگی می‌شوند. این روش از روش های دیگر برای متمرکز کردن زباله ها سریع تر و ایمن تر خواهد بود. از طرفی قطعات فلزی غیر مغناطیسی نیز در این زباله ها وجود دارد. روش این تیم تحقیقاتی استفاده از یک میدان مغناطیسی متغیر و به وجود آوردن چرخش در الکترون های درون فلزات است تا بتواند آنها را به آهنربا تبدیل کنند. به نظر می رسد این روش در آینده می تواند برای پاکسازی فضا از قطعات شکننده توسط ربات ها مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. وارد فضای بیکران بشه یعنی مشکل حل شده؟
    ماست مالی کردن میشه

  2. باید میگفتین آهنربای الکتریکی چرخان!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا