استفاده از تایرهای مریخ نورد روی دوچرخه مشکل پنچری را رفع می کند

ناسا در مریخ نوردها از لاستیک های بدون باد استفاده می کند. استفاده از این نوع لاستیک ها برای دوچرخه می تواند برای همیشه مشکل پنچری را حل کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تایرهای موسوم به METL مربوط به شرکت اسمارت تایر توانسته جایزه برگزیده فناوری در نمایشگاه CES امسال را […]

ناسا در مریخ نوردها از لاستیک های بدون باد استفاده می کند. استفاده از این نوع لاستیک ها برای دوچرخه می تواند برای همیشه مشکل پنچری را حل کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تایرهای موسوم به METL مربوط به شرکت اسمارت تایر توانسته جایزه برگزیده فناوری در نمایشگاه CES امسال را دریافت کند. این شرکت روی فناوری لاستیک های بدون باد ناسا برای مریخ نوردها کار می کند.

در واقع این شرکت از فناوری فضایی در ساخت تایرهای دوچرخه روی زمین استفاده کرده است. شرکت اسمارت تایر با این اقدام دو هدف را در نظر گرفته است. یکی از آنها ساخت تایرهای پایدار و همچنین افزایش ایمنی وسایل نقلیه در جاده ها بوده است.

دو بنیان گذار شرکت اسمارت تایر به نام های برایان ینی و ارل کول معتقدند تایرهای این شرکت قادر است صنعت تایرهای کنونی با ارزش ۲۴۶ میلیون را کنار بزند. طراحی این تایر با همکاری مرکز پژوهش های ناسا انجام شده است. این همکاری بخشی از توافق نامه فضایی ناسا محسوب میشود. آنها پیش از این تایرهای مخصوص از فلزات حافظه دار ساختند که بتواند در شرایط سخت فضا دوام بیاورد.

طی پژوهش های انجام گرفته با کمک آلیاژهای حافظه دار لاستیک های ضد پنچری ساخته شد که می تواند تا سال ها عمر کند. ینی در مصاحبه ای اعلام کرد با توجه به اینکه در این تایرها هوای تحت فشار وجود ندارد، دیگر نگرانی ای به نام پنچری وجود نخواهد داشت. حتی پاره شدن نیز نمی تواند از سرعت این تایرها بکاهد. اولین محصول تولید شده با این قابلیت مخصوص دوچرخه است و این شرکت قصد دارد در آینده تایر اسکوتر های برقی و تایرهای خودرویی نیز تولید کند.