اخبار داخلیتازه های تکنولوژی

هشدار در رابطه با حملات سایبری اخیر

حملات سایبری صورت گرفته در یک ماه اخیر موجب شده است تا مرکز ماهر به کاربران رایانه های شخصی در این خصوص هشدار دهد. به گفته این مرکز، به تازگی حملات باج افزاری گسترش پیدا کرده و بسیاری از کاربران رایانه های خانگی را به دام انداخته است. این باج افزارها از طریق پیام هایی برای کاربران ارسال شده و در صورت محتاط نبودن، می تواند رایانه آن ها را آلوده به ویروس های مخرب کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تک نیوز، به گفته مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای، در یک ماه اخیر گزارش ها مبنی بر حملات سایبری به کاربران خانگی افزایش داشته و شدت آن ها بیش تر شده است. این باج افزارها همچون STOP/Djvu کاربران خانگی را مورد حملاتی قرار داده و نگرانی ها در این رابطه را افزایش داده اند. عمده دلیل آلوده شدن رایانه های خانگی به این قبیل ویروس ها، یاز کردن فایل های آلوده می باشد که عموما از پسوندهای pdf, doc, ppt استفاده کرده و از محصولات شرکت های بزرگی همچون ادوبی و آفیس هستند.

ماهر در رابطه با عدم آلوده شدن دستگاه های خانگی هشدارهایی نیز داده است از قبیل:

۱. نسبت به تهیه نسخه‌های پشتیبان از اطلاعات ارزشمند و نگهداری به صورت غیر برخط اقدام کنید.

۲. از باز کردن پیام‌های مشکوک در محیط‌های مختلف از جمله ایمیل، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

۳. از دریافت فایل‌های اجرایی از منابع ناشناس پرهیز کنید. به طور ویژه از دریافت کرک نرم‌افزارها خصوصا فعال‌سازهای ویندوز و محصولات آفیس خودداری کنید.

۴. از به‌روز بودن سیستم‌عامل و محصولات ضدویروس اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از موارد، ضدویروس‌ها از تشخیص به‌هنگام باج‌افزارها ناتوان هستند. دلیل این موضوع گسترش کاربرد RaaS در بین باج‌افزارهای امروزی است.

۵. همواره نسبت به علائم آلودگی باج‌افزار از قبیل تغییر پسوند فایل‌ها، پیغام باج‌خواهی، کاهش محسوس سرعت سیستم‌عامل و … حساسیت داشته و در صورت مشاهده موارد مشکوک به آلودگی، قبل از هر اقدامی از خدمات مشاوره‌ای مرکز ماهر در این زمینه استفاده کنید.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا