کسب و کارها

تولد سامانه کردیت اسکورینگ بمنظور اعتبارسنجی بانکی

کردیت اسکورینگ (Credit Scoring) یک سامانه ویژه اعتبار سنجی بانکی برای افراد حقیقی و حقوقی است که اخیرا توسط شرکت دانش بنیان سیگما طراحی و راه اندازی شده است. متقاضیان تسهیلات بانکی در هر ساعت از شبانه روز با مراجعه به سایت Creditscoring.ir میتوانند در کمترین زمان ممکن و فقط با پرداخت 10 هزار تومان […]

کردیت اسکورینگ (Credit Scoring) یک سامانه ویژه اعتبار سنجی بانکی برای افراد حقیقی و حقوقی است که اخیرا توسط شرکت دانش بنیان سیگما طراحی و راه اندازی شده است. متقاضیان تسهیلات بانکی در هر ساعت از شبانه روز با مراجعه به سایت Creditscoring.ir میتوانند در کمترین زمان ممکن و فقط با پرداخت 10 هزار تومان گزارش اعتباری خود را دریافت کنند و به بانکها و موسسات مالی اعتباری تحویل دهند.

مفهوم رتبه اعتباری

رتبه اعتباری در حقیقت معیاری است برای بررسی میزان اعتبار مالی یک فرد حقیقی یا حقوقی که بر اساس رفتارها و نحوه فعالیت مالی و اعتباری آن فرد حقیقی یا حقوقی در موسسات مالی مختلف از قبیل بانک‌ها، موسسات اعتباری، شرکت‌های بیمه، کارگزاری‌ها، شرکت‌های لیزینگ و موارد دیگر مشخص می‌شود. این کار از طریق به کارگیری فرمول‌های مربوط به استاندارد اعتبارسنجی به صورت تخمینی انجام می‌شود و می‌توان از طریق آن مقدار ریسک‌پذیری افراد بر اساس اعتبار آنان را تعیین کرد.

نکته بسیار حیاتی در زمینه رتبه اعتباری این است که فرد تمامی صورت‌حساب‌ها و قسط‌های مربوط به تسهیلات خود را که از موسسات مالی دریافت کرده است، به موقع و بدون تاخیر پرداخت کند، در صورتی که این رویه اتفاق بیفتد، رتبه اعتباری فرد به میزان قابل توجهی ارتقا می‌یابد. اما برعکس این مورد هم صادق است، به طوری که اگر فرد اقساط و صورت‌حساب‌های خود را به موقع پرداخت نکند، و از سوی دیگر برخی موارد منفی در پرونده وی مانند برگشت خوردن چک درج شود، این مسئله باعث افول رتبه اقتصادی شخص می‌شود. به منظور آشنایی بیشتر با اثرات پرداخت به موقع با با تاخیر صورت‌حساب‌ها و اقساط تسهیلات بر روی رتبه اعتباری، مراجعه به سامانه اعتبارسنجی ضروری است. از این طریق می‌توان عملکرد مالی و اعتباری افراد مختلف در 8 سال اخیر را به خوبی مشاهده کرد و از تاثیرات بسیار عمیق این رفتارها بر روی رتبه اعتباری این افراد به خوبی آگاه شد.

با توجه به موارد مطرح شده می‌توان اینگونه برداشت کرد که به طور کلی در صورتی که فردی اقساط مربوط به تسهیلات دریافتی خود را در موعد مقرر پرداخت کند، این مسئله باعث می‌شود گزارش‌های منتشر شده درباره عملکرد مالی وی مثبا باشد و به این ترتیب رتبه اعتباری این فرد افزایش می‌یابد. اما اگر این تسهیلات به موقع پرداخت نشود و یا در پرداخت آن‌ها تاخیر صورت گیرد، و یا اینکه هرگونه استعلام درباره وضعیت چک‌های فرد منجر به صدور گزارش چک برگشتی شود، این مسئله موجب منفی شدن گزارش اعتبار فرد و در نتیجه کاهش رتبه اعتباری او خواهد شد. بنابراین پرداخت به موقع اقساط تا حد امکان یک امر مناسب و ضروری برای هر فرد است، و بهتر است در هیچ شرایطی تاخیر در روند پرداخت اقساط و یا مسئله استعلام چک برگشتی برای فرد رخ ندهد تا به رتبه اعتباری وی لطمه‌ای وارد نشود.