اتحادیه اروپا با تصویب لایحه جدید پیام‌های نرم‌افزارهای واتساپ و تلگرام را رصد می‌کند

اتحادیه اروپا به دنبال تصویب یک لایحه جدید است تا از طریق آن بتواند تمامی پیام‌ها را در نرم‌افزارهایی از قبیل واتساپ، تلگرام و سیگنال اسکن کرده و رصد کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، اتحادیه اروپا به زودی لایحه‌ای را تصویب می‌کند که از طریق آن می‌توان به اسکن گروهی پیام‌های […]

اتحادیه اروپا به دنبال تصویب یک لایحه جدید است تا از طریق آن بتواند تمامی پیام‌ها را در نرم‌افزارهایی از قبیل واتساپ، تلگرام و سیگنال اسکن کرده و رصد کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، اتحادیه اروپا به زودی لایحه‌ای را تصویب می‌کند که از طریق آن می‌توان به اسکن گروهی پیام‌های دیجیتالی پرداخت. این اسکن شامل پیام‌های رمزنگاری در واتساپ نیز خواهد شد. اعضای این اتحادیه قرار است به زودی موضع خود را در مورد این لایحه اعلام کنند. اصلی از تصویب این لایحه شناسایی محتوای هرزه نگاری برای کودکان است.

این لایحه نخستین بار در سال ۲۰۲۲ معرفی شد که بر اساس آن وجود یک سیستم نظارت بر آپلود ضروری است. بدین ترتیب اتحادیه می‌تواند تمامی پیام‌ها را اسکن کرده متون، ویدیوها، تصاویر و حتی لینک‌ها را نیز رصد کند. سرویس‌هایی که قرار است از این سیستم استفاده کنند باید مجوز کاربر را برای اسکن پیام‌ها دریافت کنند. از طرفی امکان اشتراک گذاری تصاویر یا لینک در قالب پیام بدون صدور مجوز نیز وجود نخواهد داشت.

در بخشی از این لایحه به سیستم رمزنگاری سرتاسری نیز اشاره شده و آن را ابزاری برای حفظ حقوق کاربران دانسته است. همزمان علیه آن نیز موضع‌گیری شده است. اتحادیه معتقد است این سیستم سراسری می‌تواند به شکلی ناخواسته محیطی برای اشتراک گذاری محتواهای هرزه نگاری کودکان باشد.

در حال حاضر تنها راهکار اتحادیه اروپا برای مقابله با محتواهای غیرقانونی و اشتراک گذاری آنها اسکن پیام‌ها است. اتحادیه قصد دارد این موضوع را بدون از بین بردن سیستم رمزنگاری سراسری پیاده کند. در این لایحه آمده اسکن پیام‌ها می‌تواند قبل از رمزگشایی از طریق نرم‌افزارهای نظیر سیگنال و واتساپ مشاهده شود.

رئیس نرم‌افزار سیگنال اعلام کرد در صورت تصویب این لایحه پیام رسان سیگنال از دسترس کاربران این اتحادیه خارج خواهد شد. وی معتقد است این سیستم در پیام رسان‌ها می‌تواند امنیت کاربران را به شکلی تضعیف کند. در مقابل فعالان حوزه حریم خصوصی نیز علیه لایحه موضع گرفتند. بسیاری از اعضای پارلمان اروپا نیز طی نامه‌ای به شورای این اتحادیه مخالفت خود را با تصویب این لایحه اعلام کرده‌اند.