علمیفضا و نجوم

ماهواره chameleon با قابلیت پیکربندی در مدارهای دلخواه

پس از مدت ها بالأخره نمونه ی نهایی از ماهواره ساخت انگلستان با نام “chameleon” رونمایی شد تا زین پس مونتاژ شود. این ماهواره از سری ماهواره های “Eutelsat Quantum” می باشد که در شهر گیلدفورد انگلستان از آن بصورت رسمی رونمایی شده است و قرار است تا توسط شرکت ایرباس فرانسه مونتاژ شود. این ماهواره قابلیت این را دارد که هر مدار دلخواه پیکربندی شود و شروع به فعالیت کند.

به گزارش اخبار فناوری تک نیوز به نقل از UK Space Agency پس از به فضا پرتاب کردن ماهواره “تلستار 1” که در سال 1962 به فضا فرستاده شد و اولین ماهواره مخابراتی جهان بود، ماهواره های بسیاری برای ایجاد ارتباطات و با اهداف مخابراتی به فضا فرستاده شدند که تحولات بسیاری را بوجود آورده اند. از تحولات این ماهواره ها می توان گفت که هم اکنون می توان با یک تماس تلفنی ساده به راحتی با فردی که در فاصله ی بسیار دوری از ما قرار دارد ارتباط برقرار کنیم، به راحتی و با سرعت بسیار بالا به اطلاعات دسترسی داشته باشیم و بسیاری از فعالیت های دیگر که تحت تاثیر این ماهواره ها می باشند.

تبلیغات خدمات نگارش و ساخت رزومه انگلیسی حرفه ای شرکت رزومه پرو resumepro.ir
رونمایی از ماهواره chameleon با قابلیت پیکربندی در مدارهای دلخواه
رونمایی از ماهواره chameleon با قابلیت پیکربندی در مدارهای دلخواه

ماهواره ها می توانند یه منطقه خاص را بر اساس مداری که در آن وجود دارند، تحت پوشش خود قرار دهند اما اگر لازم باشد که یک منطقه دیگر نیز تحت پوشش قرار گیرد، باید یک ماهواره پر هزینه دیگر ساخته شود تا در مدار مورد نظر قرار گیرد. بر مبنای گفته های سازمان فضایی بریتانیا و آژانس فضایی اروپا، ماهواره های سری “یوتلست کوانتوم” دارای ویژگی های جدیدی می باشند. بر خلاف ماهواره های دیگر که یکبار پلتفرم آنها طراحی می شود، این ماهواره ها قابلیت این را دارند که دوباره برنامه ریزی شوند و در مدار مورد نظر قرار گیرند حتی اگر در مداری به اندازه 35 کیلومتر بالای زمین قرار گیرند.

این بدان معنی است که ماهواره Chameleon قابلیت تنظیم سطح پوشش، فرکانس، قدرت و موقعیت مداری خود را تغییر دهد. این ماهواره می تواند حتی یک منطقه پوشش را به قسمت های کوچکتر تقسیم کند، فرکانسهای پویا و متنوعی را تولید کند و حتی کل منطقه قابل مشاهده زمین را به جای یک منطقه از پیش تعیین شده کوچک پوشش دهد. Yohann Leroy می گوید: “قابلیت های این ماهواره انعطاف پذیری بسیار زیادی را برای اهداف مختلف بوجود می آورد. این ماهواره نه تنها از نوآوری برای تغییر منطقه تحت پوشش استفاده می کند بلکه می تواند امواجی را بصورت مخصوص برای یک منطقه مورد نظر قرار دهد که باعث بالا رفتن ظرفیت های این ماهواره می سود و می توان با آن اهداف را بهینه سازی کرد.”

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن