یک جنین دایناسور سالم در تخم این حیوان منقرض شده کشف شد

محققان یک تخم دایناسور دست نخورده و به صورت فسیل از این حیوان منقرض شده کشف کردن که قبل از متولد شدن از بین رفته و به صورت فسیل درآمده است. به گفته این محققان این جنین دایناسور مربوط به نژاد یینگلیانگ بوده که شباهت بسیاری به پرندگان کنونی دارد. به گزارش سرویس اخبار فناوری […]

محققان یک تخم دایناسور دست نخورده و به صورت فسیل از این حیوان منقرض شده کشف کردن که قبل از متولد شدن از بین رفته و به صورت فسیل درآمده است. به گفته این محققان این جنین دایناسور مربوط به نژاد یینگلیانگ بوده که شباهت بسیاری به پرندگان کنونی دارد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تخم دایناسور جدید کشف شده شامل یک نطفه سالم است که پیش از بیرون آمدن و تولد از بین رفته است. محققان زمان این فسیل را به اواخر دوره زمین شناسی کرتاسه نسبت داده اند. بدین ترتیب عمر این تخم دایناسور حدود ۶۶ تا ۷۲ میلیون سال خواهد بود. محل کشف آن نیز در جنوب چین بوده که در آن منطقه فسیل هایی از دایناسور تروپود به نام اویراپتوروسورکشف شده بود. اهمیت اصلی این تخم وضعیت سالم جنین در آن است. طبق اعلامیه دانشگاه بیرمنگام پیش از این هرگز فسیلی از دایناسورها در این وضعیت و شبیه به جنین پرندگان کنونی کشف نشده بود.

احتمالاً این دایناسور در حدود ۲۷ سانتی متر طول داشته که طول تخم آن نیز ۱۷ سانتی بوده است. موجود داخل تخم نیز به همین اندازه و به صورت تا شده در آن قرار گرفته است. فیون وایزوم دیرینه شناس دانشگاه بیرمنگام می‌گوید: به دلیل رفتار مشابه بین دایناسور و پرندگان دیگر قبل از جوجه ریزی آنچه که در داخل تخم مشاهده می شود شباهت زیادی به جنین مرغ دارد. بررسی های بیشتر روی این رویان دایناسور با توجه به اینکه حالت جمع کردن نطفه در تخم در تروپودها ها کشف شده است ادامه خواهد یافت.

پایان خبر
شناسه خبر : 89766
گروه خبر : اخبار علمی حیوانات تکنا
تاریخ خبر : 14 دی 1400
تهیه و تنظیم خبر در آژانس خبری تکنا
آدرس خبر : https://techna.news/?p=89766
استفاده از مطالب فقط با ذکر نام تکنا و درج لینک به منبع مجاز است.

تبلیغات :

buy Neuralink