اختلالات عجیب واتساپ و سایتهای ایرانی با سرور خارجی

دسترسی به پلتفرم های بین المللی موقتا ناممکن شد!

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه پلتفرم‌های داخلی و وبگاه‌های دارای دامنه IR بدون مشکل در دسترس هستند از اعمال محدودیت برای پلتفرم‌های خارجی خبر داد. خوانساری، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، در اولین واکنش رسمی به مساله قطعی اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی از وضع محدودیت‌های موقت برای برخی پلتفرم‌های […]

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه پلتفرم‌های داخلی و وبگاه‌های دارای دامنه IR بدون مشکل در دسترس هستند از اعمال محدودیت برای پلتفرم‌های خارجی خبر داد. خوانساری، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، در اولین واکنش رسمی به مساله قطعی اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی از وضع محدودیت‌های موقت برای برخی پلتفرم‌های خارجی به دستور مراجع ذی‌صلاح خبر داد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری داخلی آژانس خبری تکنا، خوانساری روز پنجشنبه (سی و یکم شهریورماه) در گفت‌وگو با شبکه خبر با تاکید بر اینکه اپلیکیشن‌های کاربردی و وبگاه‌های دارای دامنه IR در دسترس هستند، درباره وضعیت اینترنت بین‌الملل گفت: خدمات بین‌الملل بدون مشکل در دسترس است، فقط روی برخی پلتفرم‌ها و سکوهای خارجی به دستور مراجع ذی‌صلاح به صورت موقت محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

عصر روز چهارشنبه (سی‌ام شهریور) ابتدا اینستاگرام با فیلترینگ مواجه شد و برای کاربران با IP ایران از دسترس خارج شد و پس از آن نیز پیام‌رسان واتساپ مسدود شد و حتی با VPN برای اکثر کاربران قابل دسترسی نیست. خبرگزاری های وابسته به دولت در خصوص اعمال فیلترینگ برای این دو پلتفرم خارجی و نامشخص بودن زمان رفع محدودیت نوشتند: «با تصمیم شورای عالی امنیت کشور دسترسی به اینستاگرام و واتساپ محدود شد. هنوز معلوم نیست این تصمیم چه زمانی به طول خواهد انجامید اما اقدامات خلاف امنیت ملی در بستر این شبکه‌ها توسط ضدانقلاب و پاسخگو نبودن این پلتفرم‌ها یکی از دلایل این تصمیم است.»

البته محدودیت، اختلال و قطعی اینترنت تنها به فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی محدود نبوده و در آخرین ساعت‌های شب چهارشنبه اینترنت همراه در اکثر شهرها و مناطق کشور قطع شده بود و اینترنت ثابت نیز با کندی و اختلالات فراوانی روبه‌رو شد. این اختلالات در برخی نقاط همچنان ادامه دارد و در مناطقی که اینترنت همراه وصل شده نیز کماکان کندی و اختلال مشاهده می‌شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین اعلام کرد که خدمات و امکانات لازم برای رفع نیازهای روزمره مردم ضروری هستند و در دسترس قرار دارند. به گفته او، استفاده از خدمات الکترونیکی، سایت‌های خرید و فروش، تاکسی‌های اینترنتی، خدمات مالی و بانکی، خدمات حوزه سلامت و… بدون مشکل در دسترس هستند. خوانساری درباره نیازهای ارتباطی دولت نیز گفت: «برای رفع نیازهای ارتباطی مردم پیام‌رسان‌های داخلی و برنامه‌ها و ابزارک‌های کاربردی داخلی همگی برقرار هستند و مشکل خاصی ندارند. خدمات دولت الکترونیک نیز از طریق پنجره خدمات دولت به‌صورت روان در حال انجام است.»

علاوه بر اعمال فیلترینگ برای شبکه های اجتماعی اینستاگرام و پیام‌رسان واتساپ، بسیاری از کاربران نیز گزارش کرده‌اند که با محدودیت در دسترسی به گوگل‌پلی مواجه شده‌اند و به نظر می‌رسد این فروشگاه رسمی اندروید نیز برای کاربران داخل ایران فیلتر شده است. با ایجاد این تغییرات در وضعیت اینترنت کشور به نظر می‌رسد اینترنت بین‌الملل و پلتفرم‌های خارجی با مسدودیت و محدودیت مواجه شده‌اند و با وضعیت پایدار وب‌سایت‌ها، پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های داخلی کاربران فقط به اینترنت ملی دسترسی کامل دارند.

حدس و گمان‌ها درباره اختلال عجیب «واتساپ»

از سوی دیگر در دو روز گذشته کاربرانی با شماره تلفن ایران، حتی خارج از مرزهای کشور نیز به واتساپ دسترسی نداشتند؛ موضوع عجیبی که گمانه‌زنی‌های بسیاری را در پی داشت.

پس از دو روز بالاخره در ساعات آغازین روز اول مهر ماه دسترسی کاربران ایرانی به اپلیکیشن واتساپ با فیلترشکن امکان‌پذیر شد؛ در حالی که در دو روز گذشته هیچ کاربری با شماره تلفن ایرانی (با پیش‌شماره ۹۸+) حتی با فیلترشکن یا خارج از مرزهای کشور نیز امکان دسترسی به این پیام‌رسان را نداشت. قطع دسترسی کاربرانی با شماره ‌تلفن ایران بسیاری را متعجب کرد و این سوال پیش آمد که اگر محدودسازی فقط از سوی ایران باشد چرا باید کاربران در خارج از ایران هم امکان دسترسی نداشته باشند. همین امر گمانه‌هایی را بین کاربران ایجاد کرد.

پیش‌تر هم شائبه‌هایی درباره همکاری مسوولان ارشد شرکت «متا» با دولت‌های دیگر دنیا نیز بوده است. با این ‌حال اکانت رسمی پیام‌رسان واتساپ بعد از ساعت‌ها قطعی آن در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «هدف اصلی ما فراهم کردن امکان ارتباط محرمانه در همه جای دنیا است. باور داریم که دسترسی به شیوه‌های ارتباطی خصوصی و محرمانه حق همه مردم است. ما تلفن‌های مرتبط به ایران را مسدود نکرده‌ایم. در تلاشیم که دوستان ایرانی‌ ما بتوانند با هم در ارتباط بمانند و در حد امکانات خود از هیچ کاری دریغ نمی‌کنیم تا سرویس‌های ارتباطی ما به‌طور مستمر فعال بمانند.»

پس از آن بود که ارتباط از طریق واتساپ با استفاده از فیلترشکن برای کاربران داخل ایران امکان‌پذیر شد. مسوولان واتساپ هیچ توضیحی درباره اختلال پیش‌آمده ندادند؛ اختلالی که بسیاری از اهالی فن را نیز متعجب کرد. هرچند که برخی از کاربران حدس و گمان‌هایی می‌زدند که شاید راه‌اندازی پروکسی سرور از سوی شرکت «متا» برای دور زدن فیلترینگ این مشکل را به وجود آورده است.