یک شرط غیرممکن برای رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام 

وزیر ارتباطات در مصاحبه اخیر خود در مورد رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام به دو موضوع اشاره کرد. یکی از آنها نظر و تایید مراجع ذیصلاح و دیگری تغییر روش دو پلتفرم آمریکایی است. بنظر می رسد با توجه به شرط غیرممکن گذاشته شده این دو پلتفرم شانسی برای رفع فیلتر نداشته باشند. به گزارش […]

وزیر ارتباطات در مصاحبه اخیر خود در مورد رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام به دو موضوع اشاره کرد. یکی از آنها نظر و تایید مراجع ذیصلاح و دیگری تغییر روش دو پلتفرم آمریکایی است. بنظر می رسد با توجه به شرط غیرممکن گذاشته شده این دو پلتفرم شانسی برای رفع فیلتر نداشته باشند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پس از گذشت دو هفته از فیلتر شدن دو پلتفرم واتساپ و اینستاگرام اکنون شورای امنیت کشور تشخیص را بر مبنای فیلتر شدن این دو شبکه اجتماعی دانسته است. اینستاگرام از معدود شبکه های اجتماعی بین المللی بود که تاکنون در کشور فیلتر نشده بود. حتی بر سر این موضوع و سرپیچی وزیر ارتباط پیشین در سالیان گذشته پای وی به دادگاه کشیده شد. اما اکنون تشخیص داده شد که فیلترینگ آن یک ضرورت محسوب میشود.

در این بین برخی نمایندگان مجلس معتقدند پس از بازگشت آرامش به کشور باید این دو شبکه اجتماعی رفع فیلتر شوند. اما برخی نیز نظر مخالف دارند و معتقدند فیلترینگ آن به گونه باشد که با هیچ فیلتر سکنی قابل استفاده نباشد. اما در نهایت تصمیم اهر بر عهده شورای امنیت کشور است. اما دو شرط گذاشته شده که توسط وزیر ارتباطات اعلام شد نشان می دهد این دو برنامه احتمالا برای همیشه فیلتر خواهند بود.

منظور از تغییر رفتار این دو پلتفرم نیز در شرایط کنونی در کشور شدنی نیست. هیچ کدام از این دو برنامه دفتری در ایران ندارند و هوچتبن هیچ کدام از آنها حاضر به تغییر قوانین خود برای فعالیت در ایران نخواهند بود. از طرفی به دلائل مختلف مانند تحریم ها امکان مذاکره با آنها وجود ندارد.