جزئیات کاهش تعرفه‌های اینترنت از اول مرداد ماه

تمام ارائه‌کنندگان خدمات اینترنت طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات از امروز (اول مرداد ماه) ملزم به اعمال تعرفه‌های جدید هستند. چندی پیش خبرهایی مبنی بر کاهش تعرفه‌ استفاده از هر کیلوبایت داده تلفن همراه از ۰.۵ به ۰.۴ ریال به دستمان رسید. همچنین طبق اظهارات معاون وزیر ارتباطات مطلع شدیم که که با مصرف بیش […]

تمام ارائه‌کنندگان خدمات اینترنت طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات از امروز (اول مرداد ماه) ملزم به اعمال تعرفه‌های جدید هستند.

چندی پیش خبرهایی مبنی بر کاهش تعرفه‌ استفاده از هر کیلوبایت داده تلفن همراه از ۰.۵ به ۰.۴ ریال به دستمان رسید. همچنین طبق اظهارات معاون وزیر ارتباطات مطلع شدیم که که با مصرف بیش از ۲ گیگابایت اینترنت ADSL به صورت ماهانه، حداقل ۱۶ درصد کاهش تعرفه خواهیم داشت که این کاهش در بعضی موارد به ۳۰ درصد هم می‌رسد. پس از آن در قالب مصوبه ای اعلام شد که سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه برای سیم کارت های دائمی مستقل از فناوری به ازای هر کیلو بایت چهاردهم (0.4) ریال تعیین می‌‌شود.

اپراتورهای تلفن همراه می‌توانند با رعایت شرایط رقابتی و تعرفه تعیین شده در این مصوبه، ضمن فروش خدمات دیتا بر اساس کیلوبایت، بسته ‌های مختلف تعرفه‌‌ای را نیز متناسب با نیاز مشترکین تعریف و با رعایت سایر مقررات و شرائط پروانه خود ارایه کنند.

تعرفه خدمات سیم‌کارت‌های اعتباری همراه نیز حداکثر می‌تواند 50 درصد بالاتر از تعرفه خدمات سیم‌کارت‌های دائمی باشد. بر این اساس در حال حاضر سقف تعرفه مجاز اپراتورها در زمینه دیتای همراه در سیم‌کارت‌های اعتباری از 0.75 ریال به 0.6 ریال برسد.

استفاده از بسته‌های اینترنت همراه مقرون به صرفه‌تر از استفاده آزاد از اینترنت است. اما تاکنون از سوی اپراتورها تغییر خاصی در مورد قیمت بسته‌های اینترنت که بخش عمده‌ای از مشترکان اینترنت همراه از طریق آنها دیتای خود را تامین می‌کنند اعلام نشده است.

در ارتباط با مشترکان ADSL هم هنوز کاربران نهایی تغییر چندانی در قیمت پرداختی خود مشاهده نکرده‌اند، و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در این خصوص گفت: هنوز تعرفه‌های تخفیفی اعمال نشده و قرار بر آن است که از ابتدای مردادماه این تعرفه‌ها اجرایی شوند و بدین ترتیب قیمت‌ها کاهش محسوس داشته باشد و تخلفات مشخص خواهد شد. البته احتمالا اتفاقی که رخ خواهد داد، این است که در حال حاضر یک کاربر ماهانه ۲۰ هزار تومان برای حجم اینترنت پرداخت می‌کند و حجمی معادل ۵ مگابیت پهنای باند دریافت می‌کند و در آینده همچنان همان ۲۰ هزار تومان را پرداخت کرده و حجم دریافتی آن به ۸ مگابیت خواهد رسید.

محمدجواد جهرمی همچنین به جایگاه ایران در بین سایر کشورهای جهان از نظر تعرفه‌ی اینترنت موبایل اشاره کرد که چهارمین کشور ارزان دنیا محسوب می‌شود و گفت: به عنوان مثال اکنون یکی از اپراتورها ۱۰۰ گیگابایت اینترنت را با قیمت ۱۷۵ هزارتومان به فروش می‌رساند. به عبارت دیگر هر گیگابایت را با رقمی حدود ۱۷۵۰ تومان به فروش می‌رساند و این در حالی است که کمترین رقم فروش اینترنت در دنیا ۰.۵ دلار است و چنین تعرفه‌ای در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شود.

وی با اشاره به نزدیک شدن مل قیمت گذاری ایران به همه دنیا، تصریح کرد: در شرایطی که در گذشته قیمت یک مگابیت ۱۷۴ هزار تومان بود اکنون این رقم به ۲۵ هزار تومان رسیده است، اما طبیعی است که کاربران در منزل چنین تفاوت قیمتی را پرداخت نمی‌کنند، چرا که آن‌ها به طور حجمی خرید می‌کنند، اما در نهایت در رتبه‌های جهانی شاید بیش از ۷۰ تا ۸۰ رتبه جایگاه ایران دستخوش تغییر شده باشد. البته همچنان شاید قیمت اینترنت ما پنج برابر اروپا باشد که این قیمت بستگی مستقیم با سایز بازار ما دارد.

پیشنهاد ویژه : قیمت ارز دیجیتال
پیشنهاد ویژه : سرور HP
پیشنهاد ویژه : تعمیر کامپیوتر تهران
پیشنهاد ویژه : ترجمه رسمی آلمانی

پیشنهاد ویژه

خرید بلیط هواپیما فلای تودی

پیشنهاد ویژه

لیست کامل و نرخ لحظه ای ارزهای دیجیتال