دانشمندان پس از گذشت ۵۰ سال قضیه سیاه چاله استیون هاوکینگ را تایید کردند

دانشمندان قانون سیاه چاله نظریه استیون هاوکینگ را که به قانون دوم ترمودینامیک آنتروپی نیز شباهت دارد تائید کردند. طبق این نظریه بخش افقی رویداد سیاهچاله نباید کوچک باشد. این نظریه در مورد مکانیک سیاهچاله بوده و بسیاری از نظریه های دیگر در این مورد را نیز تقویت می کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری […]

دانشمندان قانون سیاه چاله نظریه استیون هاوکینگ را که به قانون دوم ترمودینامیک آنتروپی نیز شباهت دارد تائید کردند. طبق این نظریه بخش افقی رویداد سیاهچاله نباید کوچک باشد. این نظریه در مورد مکانیک سیاهچاله بوده و بسیاری از نظریه های دیگر در این مورد را نیز تقویت می کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، طبق نظریه استیون هاوکینگ و قانون دوم ترمودینامیک آنتروپی نشان دهنده رفتار سیاه چاله ها همانند اجسام حرارتی و ساطع کننده گرما است. وی در سال ۱۹۷۴ سیاه چاله ها را حاوی آنتروپی دانسته و معتقد بود اثرات کوانتومی آنها باعث خواهد شد تا سیاه چاله ها بتوانند در زمان های طولانی تابش انجام دهند. این نظریه به تابش هاوکینگ نیز معروف بود.

 در واقع طی این نظریه به خاطر تاثیر کوانتومی در نزدیکی افق رویداد تابش جسم سیاهی انجام میشود که از سیاهچاله نشأت می گیرد. این پدیده به نام این دانشمند فقید نیز نامگذاری شده بود. بنظر استیون هاوکینگ مساحت‌کل افق رویداد سیاهچاله‌ها هرگز کاهش نخواهد یافت. پیش از این این نظریه از لحاظ منطق ریاضی قابل حل بود. دانشمندان تاکنون نتوانسته بودند برای تشخیص آن در طبیعت راهی پیدا کنند. اما اکنون با تشخیص امواج گرانشی توسط رصدخانه و با استفاده از تداخل سنج لیزری توانستند آن را تشخیص دهند.

پیش از این محققان امکان دریافت اطلاعات لازم مربوط به سیگنال و تعیین تغییرات مربوط به منطقه افق نهایی را نداشتند. اکنون پس از گذشت ۵۰ سال دانشمندان موسسه ام آی تی قضیه مربوط به منطقه یا ناحیه هاوکینگ را تایید کردند. آنها با بررسی اولین سیگنال موج  که از طریق رصدخانه موج گرانشی تداخل سنج لیزری در سال ۲۰۱۵ شناسایی شد به این موضوع پی بردند.

 آنها با استفاده از یک مدل توسعه داده شده جرم و چرخش دو سیاهچاله را قبل از ادغام محاسبه کرده و موفق شدند ناحیه افق انها را تقریباً برابر با ۲۳۵ هزار کیلومتر تخمین بزنند. ایسی از محققان فوق دکترای موسسه علوم اخترفیزیک در ام آی تی می‌گوید: داده های بررسی شده نشان می دهد پس از ادغام، این ناحیه و یا منطقه افزایش پیدا کرده و می توان این قانون را پذیرفت. اکنون دانشمندان قصد دارند پس از بررسی های بیشتر داده ها دیگر نظریه های قدیمی مکانیک سیاه چاله را نیز آزمایش کنند.

تبلیغات :

buy Neuralink