اخبار شرکت‌هادوربین‌های دیجیتالسایر تکنولوژی‌ها

رونمایی فوجی فیلم از دوربین X-T1 IR با قابلیت ثبت امواج مادون قرمز و فرابنفش

کمپانی ژاپنی فوجی فیلم به تازگی از دوربین بدون آبنه خود با نام X-T1 IR رونمایی کرد. این دوربین که از سری X این شرکت به حساب می‌آید، قادر است از طیف الکترومغناطیسی خاصی عکاسی کند. در مقایسه با دوربین اصلی X-T1، این دوربین دارای سنسور مادون قرمز متفاوتی بوده و قادر به ثبت امواجی از نور است که چشم انسان از دیدن آن عاجز است.

اما احتمالا هم اکنون این سوال برای شما پیش آمده است که این دوربین در چه حیطه‌هایی، می‌تواند قابلیت ویژه خود را بهتر نشان دهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این دوربین و قابلیت ویژه آن در حوزه‌های ثبت عکس از محل ارتکاب جرم توسط محققین و کارآگاهان، عکاسی از تابلوهای مشهور به سبک Fine Art، در حیطه پزشکی و همچنین در دیگر زمینه‌های علمی و کاربردی، قابل استفاده خواهد بود.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

irlogo

دوربین دیجیتال X-T1 IR فوجی فیلم این امکان را برای عکاس فراهم می‌کند تا در طیف الکترومغناطیسی 380 تا 1000 نانومتری امواج نوری به عکاسی بپردازد (به منظور اطلاعات بیشتر باید گفت که این طیف نوری شامل امواج قابل مشاهده توسط انسان، طیف مادون قرمز و ماورای بنفش می‌شود). در کنار این تغییرات جزئی (نسبت به نسل پیشین) که بر روی سنسور این دوربین به منظور ثبت این گونه تصاویر انجام شده است، دیگر مشخصات فنی دوربین مذکور با نسل پیشین خود یکسان و مشابه است. (این دوربین از حسگری از نوع X-Trans CMOS II  با دقت 16.3 مگاپیکسل بهره‌ می‌برد). هر دو دوربین دارای بدنه‌ای مهر و موم شده از جنس آلیاژ منیزیم بوده و هر دو از پردازشگر تصویر EXR Processor II بهره می‌برند. همچنین دوربین X-T1 IR از تمامی لنز‌های XF کمپانی فوجی فیلم نیز پشتیبانی می‌کند.

xt1ir2

به طور معمول، سنسور دوربین‌های دیجیتال دارای قابلیت فیلتراسیون و کنار گذاشتن امواج مادون قرمز به سبب تداخل در کار سیستم فوکوس خودکار سنسور دوربین هستند. در صورت وجود این امواج و تداخل آن در ساز و کار فوکوس خودکار دستگاه، شاهد ثبت تصاویر تار از دوربین دیجیتال خودخواهیم بود. البته در این زمینه، بعضی از عکاسان حرفه‎ای، دست به ابتکار زده و به صورت داوطلبانه اقدام به خارج سازی فیلتر  مادون قرمز دوربین دیجیتال خود می‌کنند که نتیجه آن، ایجاد تصاویر بسیار زیبایی با سبکی جدید است. البته صاحبان دوربین X-T1 IR، دیگر نیازی به انجام پروسه بسیار دشوار خارج سازی فیلتر مادون قرمز دوربین خود نداشته و این دوربین به طور پیشفرض دارای این چنین قابلیتی است.

دوربین دیجیتال X-T1 IR فوجی فیلم در ماه اکتبر سال 2015 و با قیمت 1700 دلار قابل خریداری خواهد بود. کمپانی فوجی فیلم تا به امروز، هیچ عکسی رسمی از این دوربین را به بیرون منتشر نکرده است اما انتظار می‌رود که دوربین مزبور دارای شمایلاتی مشابه نسخه پیشین خود باشد.

با تمام این تفاسیر و با توجه به پدید آمدن تصاویر زیبا با سبکی جدید، به دنبال حذف فیلتر مادون قرمز از دوربین، به نظر شما این دوربین شایستگی پرداخت هزینه گزاف آن را دارد یا نه؟!

 

دیدگاه کاربر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا