شرایط فروش موبایل قسطی دو اپراتور همراه اول و ایرانسل

حدود پنج سال است که خبرهایی مبنی بر باندلینگ (boundling) تلفن همراه از سوی اپراتورها به گوش می‌رسد. باندلینگ به مفهوم قیمت‌گذاری و فروش چند کالا به صورت یک بسته است. باندلینگ در دنیا به این صورت است که ابتدا با اخذ مبلغ اندکی در حد یک پنجم قیمت گوشی، سیم‌کارت به صورت رایگان به […]

حدود پنج سال است که خبرهایی مبنی بر باندلینگ (boundling) تلفن همراه از سوی اپراتورها به گوش می‌رسد. باندلینگ به مفهوم قیمت‌گذاری و فروش چند کالا به صورت یک بسته است.

باندلینگ در دنیا به این صورت است که ابتدا با اخذ مبلغ اندکی در حد یک پنجم قیمت گوشی، سیم‌کارت به صورت رایگان به همراه گوشی به مشترک ارائه می‏‌شود. در ایران نیز اقداماتی برای ارائه باندلینگ آغاز شده اما شرایط روش جهانی مهیا نیست.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

این روش به سود هر سه طرف یعنی تولید‌کننده تلفن همراه، اپراتور و مشترک است. اپراتورها در قالب پکیج‌هایی که در نظر گرفته‌اند گوشی‌های برخی برندها را با خدمات خود ترکیب کرده و عرضه می‌کنند. این بسته شامل یک گوشی و سیم‌کارت است که مشترک به صورت قسطی هزینه آن‌ها را پرداخت می‌کند. مشترک در قبال این خدمات و خدمات دیگری از جمله اینترنت و مکالمه و پیامک، برای مدتی مشخص باید به تعهدات مربوط به آن بسته عمل کند و پس از طی مدت مشخص سیم‌کارت و گوشی به طور کامل در اختیار مشترک قرار می‌گیرد و به اصطلاح آنلاک می‌شود.

از جمله دلایلی که تاکنون در ایران اپراتورها به فروش قسطی موبایل اقدام نکرده‌اند، قدرت کم اپراتورهای موبایل برای کاهش قیمت‌ها بوده است. همچنین تعرفه گمرکی واردات قانونی در مقایسه با واردات قاچاق از مهم‌ترین علل پیش‌نرفتن سیستم باندلینگ در ایران بوده است.

در ایران در حال حاضر اپراتور اول اخیرا برای اولین بار در کشور به طور جدی باندلینگ تلفن همراه را آغاز کرده است و سپس اپراتور دوم تلفن همراه نیز برای فروش گوشی‌های قسطی اقدام کرد.

شرایط باندلینگ همراه اول

همراه اول این کار را با با شیائومی آغاز کرده است. همراه اول گوشی‌های هوشمند شیائومی را با اقساط یکساله به همراه میزان مشخصی اعتبار (مکالمه، پیامک و دیتا) عرضه می‌کند. گوشی ‌های قسطی همراه اول با گارانتی 24 ماهه شرکت آسوشید تجارت عرضه می‌شوند.

ایرانسل از اولین شبکه‌ی ۴G LTE کشور در مشهد رونمایی کرد

البته لازم به ذکر است که این شرایط فقط مشمول مشترکان ساکن تهران و مالکان کدهای 1 تا 5 می‌شود. همراه اول براساس این منطق که سیم‌کارت‌ها و شماره‌هایش دارای ارزش مالی هستند در خرید قسطی به مشترکان خود اعتبار می‌دهد و به همین دلیل مشترکان همراه اول بدون چک می توانند نسبت به خرید قسطی گوشی اقدام کنند. همراه اول چهار گوشی شیائومی را برای فروش قسطی عرضه کرده است.

درصورت خرید قسطی، بسته‌های اینترنتی و مکالمه و پیامک به قیمت خود گوشی افزوده می‌شود و خرید اقساطی گوشی‌ها گران‌تر از خرید نقدی تمام می شود. موضوع دیگر اینکه پس از اتمام حجم هر قسمت از بسته، قبل از اتمام دوره ماهانه، مصرف آن به صورت مصرف آزاد محاسبه خواهد شد و همچنین میزان حجم باقی‌مانده ماه پیش به ماه بعد منتقل نخواهد شد. این قوانین در همه گوشی‌هایی که اپراتور اول به‌صورت قسطی به فروش می‌رساند صدق می‌کند.

شرایط باندلینگ ایرانسل

اپراتور ایرانسل نیز این طرح را با سامسونگ به ویژه دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج را با دو تعرفه مختلف آغاز کرده است.

اپراتور دوم تلفن همراه همچنین علاوه ‌بر موبایل، یک دستگاه مودم LTE را برای فروش اقساطی قرار داده است. این مودم را که قیمت نقد آن 399 هزار و 900 تومان است می‌توان با پیش‌پرداخت 159 هزار و 900 تومانی و 2 فقره چک دو ماهه نیز خریداری کرد. این مودم هم با یک سیم‌کارت هدیه 15 گیگابایتی تحویل می‌شود و اگر شناسه سفارش خود را به اینستاگرام ایرانسل بفرستید، می‌توانید 5 گیگابایت دیگر هم اینترنت هدیه بگیرید.

طرح ایرانسل نیز مختص ساکنان شهر تهران است. چک‌ها باید به نام خریدار باشد و داشتن فیش حقوقی الزامی است. هر دو گوشی با گارانتی 12 ماهه VIP سامسونگ، 18 ماهه هماهنگ و هدست بیسیم عرضه می‌شود.

شرایط باندلینگ این دو اپراتور تلفن همراه را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

باندلینگ