۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه اینترنتی در کشور فعال است

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، تاکنون ۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه اینترنتی در کشور توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده و فعال است که این آمار در پایان سال ۹۴ بالغ بر ۷۵۴ هزار دامنه اعلام شده بود. آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی نشان می‌دهد […]

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، تاکنون ۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه اینترنتی در کشور توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده و فعال است که این آمار در پایان سال ۹۴ بالغ بر ۷۵۴ هزار دامنه اعلام شده بود.

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی نشان می‌دهد که پسوند « آی آر» همچنان در صدر ثبت دامنه‌های فعال اینترنتی با هویت ایرانی در فضای مجازی قرار دارد و هم اکنون تعداد ۸۰۳ هزار و ۳۰۳ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است. همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir  بالغ بر ۳ هزار و ۸۳۶ دامنه، شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند ایران ۲ هزار و ۱۵۶ دامنه، شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۵۳۰ دامنه، تعداد دامنه‌های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۳۶ دامنه، با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۷۷، پسوند org.ir بالغ بر ۳۱۵ و id.ir بالغ بر ۴۲۳ دامنه اعلام شده است؛

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است و اکنون ۴۱ دامنه نیز با این پسوند به ثبت رسیده است.

شرکت ریسلو دامنه‌های اینترنتی ایرانیان را تحریم کرد

در مجموع ۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه در پایگاه ثبت دامنه‌های اینترنتی در ایران تا شهریورماه ۹۵ ثبت شده و فعال است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد دامنه‌های ثبت‌شده در سال ۹۱ دو برابر سال ۹۰ بوده است؛ به طوری که در سال ۹۱ بیش از ۱۰۰ هزار دامنه «دات آی ‌آر» ثبت‌ شد؛ همچنین با توجه به رشد ثبت دامنه «IR.» در سال ۹۲ شمار دامنه‌های فعال اینترنتی به بیش از ۴۰۰ هزار پسوند رسیده است و در سال ۹۳ نیز با رشد صعودی این دامنه‌ها از مرز ۶۰۰ هزار دامنه و در سال ۹۴ از مرز ۷۵۰ هزار دامنه گذشت.

در حال حاضر ایران با پیشی گرفتن از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند، از لحاظ تعداد دامنه اینترنتی کشوری، بزرگترین کشور در منطقه محسوب می‌شود. همچنین با رشد سالانه ۴۵ درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.