پرینت سه بعدی پوست انسان

شرکت فرانسوی L’Oreal که در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی فعال است، اخیرا اقدام به تولید پوست اپیدرم طبیعی انسان و پرینت سه بعدی آن کرده است. این کمپانی که از سال‌ها پیش بر روی ساختار پوست ساخت خود در آزمایشگاه و بر روی بافت انسانی در حال کار بود، به تازگی و با همکاری شرکت Organovo […]

شرکت فرانسوی L’Oreal که در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی فعال است، اخیرا اقدام به تولید پوست اپیدرم طبیعی انسان و پرینت سه بعدی آن کرده است.

این کمپانی که از سال‌ها پیش بر روی ساختار پوست ساخت خود در آزمایشگاه و بر روی بافت انسانی در حال کار بود، به تازگی و با همکاری شرکت Organovo (که در صنعت پرینت سه بعدی بافت انسانی فعال است) اقدام به تولید بافت انسان به شکلی بسیار طبیعی کرده است.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

در حقیقت شرکت L’Oreal از سال 1980 میلادی در حال کار بر روی این پروژه بوده و یک تیم 60 نفره همواره در حال رشد دادن این نمونه‌ها بوده است. به طوری که سالانه میزان 100,000 نمونه (معادل 5 متر مربع پوست) در آزمایشگاه موجود در شهر لیون این شرکت در حال تولید بوده است. هم اینک این شرکت میزان بسیار کمی از نمونه‌های خود را از طریق عمل‎های جراحی پلاستیک (زیبایی) تامین می‌کند. بعد از جمع‌آوری نمونه‌ها، بافت‎های آنها خرد شده و بر روی سلول‌ها قرار می‌گیرد. سپس این نمونه‌ها در آزمایشگاه کشت داده شده و برای انجام تست آماده می‌شوند (زمانیکه اندازه‌ آنها به 5 سانتی‌متر برسد). انجام این پروسه زمانبر بوده و مدت یک هفته برای رسیدن به این ابعاد زمان لازم است. اما می‌توان این پروسه را در مدت زمان کمتری به انجام رساند. هم اکنون به لطف وجود پرینتر سه بعدی NovoGen شرکت Organovo، این کار به آسانی انجام می‌شود. دستگاه مورد نظر از یک جفت هد پرینتر استفاده می‌کند که یکی از آنها برای قرار‌گیری سلول انسانی بوده و دیگری به منظور قرار‌گیری هیدروژل (برای بوجود آمدن نمونه پوست در مقیاس دقیق و طبیعی پوست انسان) می‌باشد.

این ویلچیر ساخته شده توسط پرینتر سه‌بعدی سواری راحت‌تری را به همراه دارد

این پروژه هم اینک در مرحله نقشه‌کشی و بررسی آن بوده و برای تجاری شدن آن به کمی زمان نیاز است. مطمئنا شرکت  L’Oreal نیز در سود فروش این محصول سهیم بوده و در مورد نمونه‌های منحصر به فرد خود حق ثبت خود را دریافت می‌کند. در طرف دیگر، شرکت Organovo نیز حق فروش این محصول را به عنوان یک بافت زیستی داشته و عملیات تست این نمونه‌ها به منظور پیوند آنها به بافت انسانی نیز بر عهده این شرکت می‌باشد. البته این اولین تجربه این شرکت در پرینت بافت انسانی نیست و قبلا هم با همکاری شرکت دارویی Merk اقدام به تولید بافت‌های کبد و کلیه زیستی برای بافت طبیعی انسانی کرده است (البته اولی در سال بعد به طور کامل برای استفاده آماده خواهد شد) ولی مسلما این اولین باری است که شرکتی در دنیا دست به تولید بافت زیستی انسانی برای استفاده در زمینه جراحی‌های زیبایی می‌زند.

نظر شما چیست؟ آیا این پروژه عملی خواهد شد؟!