تراشه جدید شرکت انویدیا قدرت هوش مصنوعی را تا ۶ برابر بیشتر می‌کند

شرکت انویدیا تراشه جدیدی برای هوش مصنوعی توسعه داده که با کاربری آن در ربات ها می توان قدرت ۶ برابری برای هوش مصنوعی ایجاد کرد. این تراشه بسیار کوچک است به طوری که می تواند در کف دست قرار بگیرد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت انویدیا پیش از این تراشه […]

شرکت انویدیا تراشه جدیدی برای هوش مصنوعی توسعه داده که با کاربری آن در ربات ها می توان قدرت ۶ برابری برای هوش مصنوعی ایجاد کرد. این تراشه بسیار کوچک است به طوری که می تواند در کف دست قرار بگیرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت انویدیا پیش از این تراشه هوش مصنوعی برای ربات ها به نام خاویر ساخته بود که به قیمت 1100 دلار در بازار قابل تهیه بود. اکنون این تراشه بهبود یافته و با نام جدید اورین و قدرت ۶ برابری در پردازش با همان اندازه کوچک عرضه شده است.

به گفته شرکت انویدیا این تراشه یک ابررایانه هوش مصنوعی با کارآمدی مصرف انرژی است که می تواند در رباتیک، دستگاه های پزشکی خودکار و همچنین خودروهای خودران مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از آن در هوش مصنوعی می تواند آینده نگرانه بوده و در پروژه های غیر ممکن مورد استفاده باشد.

به گفته شرکت سازنده تراشه جدید می‌تواند در هر ثانیه تریلیون عملیات انجام دهد. معماری پردازنده گرافیکی آن از NVIDIA Ampere و شامل پردازنده های Arm Cortex-A78AE خواهد بود. به دلیل وجود نسل جدید شتاب دهنده های یادگیری عمیق مشاهده رایانه‌ای در آینده می توان با کمک آن چندین برنامه هوش مصنوعی را ارائه کرد.

تراشه اورین امکان دسترسی به دیگر قابلیت های این شرکت مانند شبیه سازی رباتیک NVIDIA Isaac Sim را برای کاربران فراهم می کند. شبیه سازی رباتیک نوعی محیط مجازی آزمایشی است که در آن توسعه دهندگان می توانند ربات های مجهز به هوش مصنوعی خود را تست کنند. همچنین برنامه انویدیا کلارا NVIDIA Clara برای توسعه دهندگان صنعت پزشکی در نظر گرفته شده که در آن امکان تصویربرداری به ‌صورت ژنومیک و مبتنی بر هوش مصنوعی وجود خواهد داشت.

قابلیت NVIDIA Drive نیز برای توسعه دهندگان خودروهای خودران خواهد بود تا بتوانند در آینده فناوری های خود را بهبود ببخشند. هنوز قیمت اورین به طور رسمی اعلام نشده است. اما احتمالاً انویدیا آن را در سه ماهه اول سال جدید میلادی به بازار عرضه می کند.

تبلیغات :

buy Neuralink