دانشمندان با استفاده از باتری، آب شور دریا را به آب شیرین و تصفیه تبدیل می‌کنند

همواره بشر به دنبال پیدا کردن راهی برای تولید آب شیرین و قابل آشامیدن بوده و همین موضوع نیز باعث شده تا دانشمندان به دنبال آزمودن راه‌های مختلف برای انجام این کار باشند. پیشتر نیز بیل گیتس در پروژه‌ای بزرگ حتی قصد داشت از مواد دفع شده توسط انسان نیز آب آشامیدنی را تولید نماید. […]

همواره بشر به دنبال پیدا کردن راهی برای تولید آب شیرین و قابل آشامیدن بوده و همین موضوع نیز باعث شده تا دانشمندان به دنبال آزمودن راه‌های مختلف برای انجام این کار باشند. پیشتر نیز بیل گیتس در پروژه‌ای بزرگ حتی قصد داشت از مواد دفع شده توسط انسان نیز آب آشامیدنی را تولید نماید. شاید انجام چنین کاری واقعا سخت به نظر برسد و شاید حتی نتیجه‌ای نیز نداشته باشد، اما دانشمندان همواره به دنبال آزمودن راه‌های مختلف بوده و حالا نیز روشی جدید برای تبدیل آب دریا به آب قابل شرب پیدا کرده‌اند.

طبق اطلاعاتی که اخیرا منتشر شده، جمعی از دانشمندان دانشگاه ایلینوی، راهی جدید را برای تبدی کردن آب شور دریا به آب شیرین پیدا نموده و برای این کار نیز قصد دارند از باتری‌ها استفاده کنند. یکی از افراد حاضر در این پروژه، پروفسور Kyle Smith اذعان داشته که آنها موفق به تولید دستگاهی شده‌اند که می‌تواند به کمک مواد موجود در باتری‌ها، نمک و مواد اضافی موجود در آب شور دریا را با صرف حداقل انرژی مورد نیاز، خارج نمایند.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

در حال حاضر یکی از بهترین روش‌ها برای خارج نمودن نمک از آب، استفاده از روش اسمز معکوس می‌باشد که در آن آب به سوی یک غشاء حرکت داده شده تا نمک در پشت درهای آن باقی بماند، روشی که در آن همانند یک فیلتر می‌توان نمک را از آب جدا نمود. در این روش جدید نیز به جای استفاده از غشاء، دانشمندان می‌خواهند از باتری و الکتریسیته برای جدا کردن یون‌های نمک از آب استفاده نمایند. همینطور در این روش همانند اسمز معکوس نیازی به پمپاژ مستقیم آب نبوده و تنها با جریان دادن آب نیز می‌توان یون‌های نمک را از آن جدا کرد.

اینطور که تا کنون این روش نتیجه داشته، دانشمندان موفق به خارج کردن 80 درصد از نمک‌ها شده‌اند که نشان از موفقیت و دستگاه ابداعی آنها دارد.