جدیدترین نقشه ماده تاریک جهان توسط اخترشناسان ایجاد شد

با وجود اینکه ماده تاریک قابل مشاهده نیست و تنها از طریق حرکت و علائم آن می‌توان به وجود آن پی برد. اما اخترشناسان تلاش کردند تا دقیق ترین نقشه مربوط به ماده تاریک جهان را خلق کنند. این نیروی عجیب که تنها از طریق اثرات آن قابل مشاهده است تاثیر زیادی روی تمام موارد […]

با وجود اینکه ماده تاریک قابل مشاهده نیست و تنها از طریق حرکت و علائم آن می‌توان به وجود آن پی برد. اما اخترشناسان تلاش کردند تا دقیق ترین نقشه مربوط به ماده تاریک جهان را خلق کنند. این نیروی عجیب که تنها از طریق اثرات آن قابل مشاهده است تاثیر زیادی روی تمام موارد موجود در کیهان دارد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنا، دانشمندان دقیق ترین نقشه ماده تاریک را تهیه کرده‌اند. اخترشناسان این حقیقت علمی را که کیهان از ماده و انرژی تشکیل شده تایید می کنند. همچنین ۲۷ درصد از کیهان را ماده تاریک و ۶۸ درصد دیگر را انرژی تاریک تشکیل داده است که در این میان سهم ماده و انرژی معمولی تنها ۵ درصد است. اما چگونگی توضیح این موارد در کیهان از طریق تهیه یک نقشه دقیق قابل شناسایی خواهد بود.

حدود ۴۰۰ محقق از سراسر جهان طی پروژه ای به نام جستجوی انرژی تاریک تلاش کردند تا از طریق ثبت اطلاعات مربوط به کهکشان ها و توضیح آنها از طریق تلسکوپ به نقشه کلی از ماده تاریک دست پیدا کنند. این نقشه طی شش سال از طریق طول موج فروسرخ خلق شده است.

به گفته اخترشناسان تهیه نقشه ماده تاریک تنها از دو روش امکان پذیر است. یا مشاهده موقعیت و توضیح کهکشان و یا مشاهده لنز گرانشی. به عنوان مثال نور کهکشان‌های دوردست در مسیر رسیدن به زمین تحت جاذبه‌های دیگر قرار گرفته و دچار خمیدگی می شود. این پدیده که شبیه عبور نور از یک عدسی است لنز گرانشی نام دارد. با استفاده از لنز گرانشی می‌توان مقدار ماده تاریک موجود در مسیر را شناسایی کرد.

نقشه تهیه شده فعلی مربوط به ۲۲۶ میلیون کهکشان بوده که از نظر استاندارد کیهان شناسی نیز با نظریه بیگ بنگ مطابق است.