تازه های تکنولوژی

دانشمندان کوچکترین دماسنج جهان را با DNA ساخته‌اند

محققان دانشگاه مونترال دماسنجی را ساخته‎اند که 20 هزار برابر از یک تار موی انسان کوچک‎تر است. چنین دست‎آوردی می‎تواند منجر به پیشرفت در درک ما از نحوه‎ی عمل عملکردهای بدن انسان در مقیاس نانو شود.

چندین دهه‎ است که ما از این قضیه آگاه هستیم که مولکول‎های DNA زمانی که تحت گرما قرار می‎گیرند تغییر می‎یابند و کشف‎هایی که اخیراً صورت گرفته است به ما نشان داده‎اند که مولکول‎هایی همانند با RNA و پروتئین‎ها به منظور گزارش دادن تغییرات دمایی در بدن به کار گرفته می‎شوند. ولی آیا امکان ساخت دماسنج‎هایی در مقیاس نانو برای استفاده توسط خود ما وجود دارد؟

تبلیغات خدمات نگارش و ساخت رزومه انگلیسی حرفه ای شرکت رزومه پرو resumepro.ir

خوب، به لطف یک تحقیق جدید، ما می‎دانیم که جواب چنین سؤالی مثبت است. طبق گفته‎ی محققان، یک مزیت بزرگ کار کردن با DNA این است که البته از نظر نسبی، ساختار این مولکول نسبتاً ساده است. از 4 مولکول متفاوت به اسم نوکلئوتیدها ساخته شده است که تعاملات بین آن‎ها قابل پیش‎بینی است و سبب می‎شود قابلیت برنامه‎ریزی آن‎ها ساده باشد.

براساس این تعاملات شناخته شده، این تیم قادر به ایجاد ساختارهایی بوده است که در دماهایی خاص تا بخورند و باز شوند. با اضافه کردن یک عنصر اپتیکال، آن‎ها قادر به این بودند که به آسانی سیگنال‎های تولید شده را زمانی که به سطح دمایی خاصی رسیده می‎شد آشکار سازند، یعنی تمامی این‎ کار‎ها در قالب یک دماسنجی که تنها 5 نانومتر پهنا دارد صورت گرفت.

جدا از این که چنین دست‎آوردی به خودی خود بسیار بزرگ است، این دماسنج ریز ممکن است تأثیر بارزی بر درک ما از زیست‎شناسی مولکولی داشته باشد.

نویسنده‎ی ارشد این تحقیق آقای پروفسور Vallée-Bélisle گفت “در زیست‎شناسی سوالات جواب داده نشده‎ی زیادی به چشم می‎خورد، از جمله ما می‎دانیم که دمای بدن در سطح 38 درجه‎ی سانتی‎گراد نگه داشته می‎شود، ولی از این قضیه اطلاع نداریم که آیا در مقیاس نانو درون هر سلول فردی نوسانات زیاد دمایی وجود دارد یا خیر.”

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن