تازه های تکنولوژی

یک ثانیه، تمام زمان مورد نیاز این ربات برای حل مکعب روبیک است

حل کردن مکعب روبیک یکی از پرطرفدارترین سرگرمی‌های انسان‌ها به حساب می‌آید و رکوردی که تا کنون بشر توانسته در این زمینه از خود به جای بگذارد، 4.904 ثانیه می‌باشد. اما باید بدانید که اخیرا یک ربات موفق به ثبت رکوردی غیر قابل شده و توانسته یک مکعب روبیک را در زمان باورنکردنی 1.019 ثانیه حل نماید!

اگر تصور می‌کنید که حتما یک تلقب و یا یک اشتباه در این زمینه صورت گرفته، در اشتباه هستید چرا که این ربات توسط دو مهندس نرم‌افزار مشهور، Jay Flatland و Paul Rose طراحی شده و تا کنون تمامی انواع مکعب‌هایی که پیش روی این ربات برای حل کردن قرار گرفته است، بین 1 تا 1.2 ثانیه حل شده‌اند و زمان 1.019 نیز سریع‌ترین زمان میان دیگر نتایج بوده است. با این زمان خیره‌کننده، نه تنها رکورد انسان شکسته شده بلکه رکوردی که ربات‌های قبلی از خود به جای گذاشته بودند، یعنی رقم 3.253 ثانیه نیز حالا شکسته شده است.

این ربات که به کمک پرینتر سه‌بعدی تولید شده است، با مجهز بودن به 4 پورت USB که هر کدام به یک وبکم متصل بوده و آنها نیز به یک کامپیوتر متصل شده‌اند، در مرحله‌ی اول، مکعب توسط ربات اسکن می‌شود، چیزی که انسان نیز آن را به هنگام به دست گرفتن مکعب انجام می‌دهد. پس از مشخص شدن الگو و حالت کلی مکعب، اطلاعات آن برای الگوریتم حل مسئله‌ی Kociemba ارسال گشته و سپس تمامی کارهای لازم و حرکت‌های مورد نیاز توسط ربات انجام می‌گیرد. البته باید به یکی از برتری‌ها ربات به نسبت انسان نیز اشاره نماییم و آن، محل قرارگیری انگشت شست می‌باشد. در مورد این انگشت و البته دیگر انگشتان، تقریبا احتمال خطا برای این ربات وجود ندارد حال آنکه ممکن است کمی در این مورد اشتباه کرده و یا انگشتش به بهترین شکل ممکن، ردیف‌های مکعب را به چرخش در نیاورد.

باید باز هم اشاره داشته باشیم که ربات برای حل کردن مکعب‌های روبیک، نیاز دارد تا هر چهار دوربین خود را به صورت فعال داشته باشد تا کار ارزیابی به بهترین شکل ممکن انجام گرفته شود. هر گاه که یک مکعب حل می‌شود، تمامی دوربین‌ها توسط کاغذ پوشانده شده و یک نفر نیز مکعب را از حالت درست تغییر می‌دهد.

هنوز این دو مهندس رکوردهای به ثبت رسیده توسط ربات خود را در به صورت جهانی ثبت نکرده‌اند. و باید بگوییم که تلاش برای ساخت و تولید یک ربات با توانایی حل کردن مکعب روبیک با سرعت 300 برابر بیشتر از رقبای دیگر، چیزی نیست که بخواهیم باز هم به این زودی‌ها شاهد آن باشیم.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا