اخبار شرکت‌هاتازه های تکنولوژینرم‌افزار و اپلیکیشن‌ها

نسل آینده نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس‌ نیازی به آپدیت کردن نخواهند داشت

نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس و محافظت تروجان‌ها در نوع خود بسیار خوب و کاربردی هستند؛ اما یک مشکل اساسی دارند و آن‌هم این است که تنها قادرند کامپیوتر کاربران را در برابر تهدیدات ویروس‌ها و تروجان‌هایی محافظت کنند که در مورد آن اطلاع داشته و آن را بشناسند. شاید در نگاه اول این مسئله آن‌چنان بزرگ به نظر نیاید؛ اما باید در نظر داشت که این مشکل، فرصت این را به ویروس‌های جدید داده تا به کامپیوتر شما آسیب برسانند. اگر آنتی‌ویروس کامپیوتر خود را به‌روز نکرده باشید، به طبع کامپیوتر شما هم آسیب‌پذیر خواهد بود؛ البته شاید این کار هم آن‌چنان راه به جایی نبرد!

محققان در حال کار بر روی یک سری از الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای آنتی‌ویروس‌ها هستند که بدون نیاز به آپدیت پایگاه داده نرم‌افزار، بتوانند کدهای مخرب و مضر را شناسایی کنند.

اگر سیستم شبکه‌های عصبی مصنوعی می‌تواند خبره و آموزش دیده شود تا چهره را تشخیص دهد، پس چرا نتوان آن را برای تشخیص کدهای مخرب و آسیب‌رسان آموزش داد؟ ظاهراً بر اساس نتایج راه‌اندازی یک شرکت که به‌صورت استارتاپ راه اندازی شده و Deep Instinct نام دارد، این امر که جواب سؤال بالاست، امکان‌پذیر است. بر اساس گزارشات منتشر شده، این شرکت توانسته یک آنتی‌ویروس یادگیرنده را تولید کرده که قادر است تا تروجان‌های جدید را با 20 درصد دقت بیشتر نسبت به بهترین نرم‌افزارهای حافظتی موجود، پیدا کند. شایان ذکر است که این ادعا هنوز کاملاً تایید نشده ولی به هر حال باید در نظر داشت که رویکرد این شرکت بدون حمایت سایر دست‌اندرکاران امر به نتیجه نخواهد رسید. در همین راستا نیز محققان دو شرکت مایکروسافت و Invincea مقالاتی را در زمینه پتانسیل سیستم‌های یادگیرنده عمیق تشخیص تروجان و ویروس ارائه کرده‌اند. گفتنی است در یکی از آزمایشات صورت گرفته، این سیستم‌ها توانسته‌اند 95 درصد بدافزارها را بدون آپدیت، تشخیص دهند که به نوبه خود دلگرم کننده است.

مانند بسیاری از سیستم‌های خودیادگیرنده، این نرم‌افزارهای خود یادگیرنده تشخیص بدافزارها هم نیز در مراحل اولیه خود هستند که اگر بتوانند موفق شوند، می‌توانیم شاهد برگشتن ورق بازی باشیم.


شرکت در کمپین پیگیری خسارت توانیر به مردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا