تازه های تکنولوژیویژه

رونمایی اولین کپسول هایپرلوپ جهان در اسپانیا + ویدئو

اولین کپسول مسافری هایپرلوپ با اندازه کامل در اسپانیا معرفی شد و چشم اندازی از آینده را در مقابل دیدگان حضار قرار داد. برای ادامه جزئیات با تک نیوز همراه باشید.

 

شرکت حمل و نقل آمریکایی Hyperloop Technologies ( با مخفف Hyperloop TT نیز شناخته می‌شود) که در ایالت کالیفرنیا مستقر است از کپسول باریکی پرده برداشت که سرعت آن می‌تواند به 1220 کیلومتر در ساعت برسد. این فناوری پیشرفته و جدید در حوزه حمل و نقل قادر است زمان مورد نیاز برای طی کردن مسافت بین دو شهر مادرید و بارسلونا را به 25 دقیقه کاهش دهد ( اگر در ایران استفاده شود مسافت بین شهرهای تهران و مشهد را در 40 دقیقه می‌پیماید)

به گزارش اخبار تکنولوژی tech-new به نقل از یورو نیوز، طول کپسول Quintero One به 32 متر می‌رسد و وزنی معادل 5000 تن دارد. اگر چه این کپسول در جنوب کشور اسپانیا ساخته شده، اما قرار است لایه‌های حفاظتی آن تا شهر تولوز در فرانسه امتداد داشته باشد و از این طریق زیرساخت‌های لازم آن قبل از سرمایه گذاری‌های تجاری فراهم می‌گردد.

آقای Dirk Ahlborn، مدیر عامل و یکی از بنیان گذارن شرکت Hyperloop TT در رابطه با این تکنولوژی گفته است ” خب فرض کنید که همانند یک هواپیما، مردم یا اجناس باری در این کپسول قرار می‌گیرند اما تفاوتی که وجود دارد این است که کپسول بال ندارد و درون لوله حرکت می‌کند و برای جا به جایی از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر سرعت آن مافوق تصوری است.”

برای ساخت Quintero One حدود 21 هزار مهندس ماهر ساعت‌ها به کار گرفته شدند. حفاظ‌ها به صورت شناور هستند و از طریق الکترسیته و جریان مغناطیسی در امتداد لوله‌هایی با اصطلاک کم هدایت می‌شوند. شرکت Hyperloop TT پس از قراردادی که در ماه آپریل امضا کرد، قصد دارد در آینده‌ای نزدیک سیستم هایپرلوپ را میان شهرهای ابوظبی و دبی بسازد. همچنین توافقاتی را نیز با کشورهای اوکراین و چین داشته است.

شرکت کانادایی TransPod در سال جاری یک مرکز آزمایشی را در فرانسه تاسیس کرده و قصد دارد تشکیلات مشابه‌ای را در کشور ایتالیا نیز افتتاح کند. مفهوم سیستم هایپرلوپ توسط یکی از بنیان گذاران شرکت تسلا به نام Elon Musk در سال 2013 پیشنهاد داده شد که ایده‌ی آن شناور کردن حفاظ‌ها از طریق جریان الکتریسته و مغناطیسم بود.

نظر شما کاربران تک نیوز در رابطه با این تکنولوژی چیست؟ آیا قرار است شاهد چنین سیستم حمل و نقل پیشرفته‌ای را در ایران نیز باشیم؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن