اختراعات جدیدعلمی

افزایش سرعت 30 برابر نور در فضا

به تازگی جمعی از محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی موفق به کشف روشی جهت افزایش  سرعت 30 برابر نور در فضا و همچنین کاهش 50٪ سرعت آن برای انتشار و یا به عقب بازگرداندن جریان های تابشی شده اند که می توان از این اکتشاف به ثمر نشسته آنان برای انتقال داده های اطلاعاتی در سیستم های مخابراتی و سایر زمینه های مرطوبه استفاده های شایانی را بعمل آورد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنولوژی ایران تک نیوز با اینکه در سال های گذشته نیز تحقیقاتی مبنی بر دخالت انسانی جهت افزایش سرعت نور نیز انجام گرفته است، اما همیشه این آزمایش با گذراندن نور از سطوح مختلفی همراه بوده است و این در حالی است که با توجه به کشف و ارائه روش محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی، می توان سرعت نور را بدون استفاده از هیچ سطحی افزایش، کاهش و یا اصلا جریان تابشی را به عقب بازگرداند.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک
کنترل در سرعت نور
کنترل در سرعت نور

بنا به اظهارات محققان این دانشگاه آنان توانسته اند با بهره گیری از یک دستگاه مخصوص به نام تنظیم کننده نور فضایی بر ویژگی های بُعد زمانی و محیطی نور تاثیر بگذارند و سبب ایجاد افزایش و یا کاهش در سرعت انتشار نور شوند. آیمن ابورادی که استاد دانشکده نور و فوتونیک دانشگاه فلوریدای مرکزی است در این باره گفته است که توانسته این با ایجاد دخالت در پالس های تابشی نور و همچنین بدست آوردن مختصات انرژی در آن، سرعت پالس نور را تحت کنترل خود قرار دهیم و به نوعی بُعد مکانی و زمانی تابش های مصنوعی را با یکدیگر مطابق میل و سلیقه خودمان ترکیب نماییم.

با این حال، محققان فعال در این کشف واقعا موثر در صنعت مخابراتی کل دنیا عنوان کرده اند که ما بسیار امیدوار هستیم تا دیگر نخبگان و محققان جهانی نیز با قرار دادن روش کشف شده ما به عنوان الگوی طرح های خود، در راستای ارائه سایر تحقیقات مطالعاتی بر روی خصوصیات مختلف نور برآیند و سب شوند تا بشر بتواند از این طریق به نسل های بعدی سیستم های ارتباطی و داده پراز دست پیدا نماید. شایان به ذکر است که علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توان سری به آرشیو مجله Nature Communications بزنند و با توضیحات بیشتری در این باره آشنایی پیدا نمایند.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا