اخبار شرکت‌هاموبایل

اپل نتوانسته است همانند انتظارها، در بازار موبایل چین موفق باشد؛ بازار موبایل هند هدف بعدی اپل خواهد بود

کشور چین، بزرگترین بازار جهان برای گوشی‎های هوشمند و یک بازار مهم برای شرکت اپل و محصول آیفون آن است. ولی باید گفت دوران سرخوشی فروش آیفون در این کشور به سر رسیده است. همان‎طور که قبلا در اخبار آوردیم، شرکت اپل برای اولین بار در تاریخ میزان فروش آیفون خود را در سه ماهه‎ی اول سال به نسبت سال قبل با کاهش گزارش داد، به نحوی که میزان فروش در منطقه‎ی جغرافیایی چین بزرگتر (Greater China) (که شامل هنگ‎کنگ، ماکائو، تایوان و سرزمین اصلی چین می‎شود) کاهش 26 درصدی داشته و به 12.49 میلیارد دلار رسیده است.

طبق گزارش وب‎سایت Counterpoint Research، فروش آیفون در سه ماهه‎ی اول سال 10.8 درصد بازار چین را به خود اختصاص داده که نسبت به همین بازه‎ی زمانی در سال گذشته 12% کاهش داشته است. وب‎سایت Bloomberg اشاره کرده است که این کاهش “اپل را در مقام پنجم عرضه‎ی گوشی‎هوشمند در چین قرار داده و جایگاه این شرکت در بزرگترین بازار خارجی از دست رفته است.”

برندهای محلی در حال گرفتن موقعیت اپل هستند. 52 درصد گوشی‎های هوشمندی که با آن‎ها در این کشور در سه ماهه‎ی اول سال تماس برقرار شده، محصول شرکت‎هایی است که برای مصرف‎کنندگان چینی بسیار آشنا هستند نظیر شیائومی، هوآوی، Vivo و Oppo. در همین حین، اپل برای فروش آیفون خود، توجه‎اش را متوجه‎ی کشوری خواهد کرد که به زودی دومین کشور بزرگ دنیا برای فروش گوشی‎هوشمند خواهد بود، یعنی کشور هند.

سه ماهه‎ی قبلی، فروش آیفون در این کشور به نسبت سال گذشته افزایش 53 درصدی داشته است. تنها مشکلی که در رابطه با بازار هند وجود دارد میزان درآمد پایین سالانه‎ی خانواده‎ها بوده که برابر با زیر 1500 دلار است. مصرف‎کنندگان هندی به دلیل عدم توانایی در خرید گوشی‎های رده‎ بالا، به گوشی‎هایی با قیمت پایین بسنده می‎کنند. 70 درصد گوشی‎های جدید خریداری شده در این کشور در سال گذشته قیمتی برابر با 150 دلار یا کمتر داشته‎اند. بیشترین گوشی فروخته شده‎ی آیفون در این هند آیفون 5 اس با قیمت 300 دلار است. اپل در تلاش برای کم کردن قیمت گوشی‎های خود به دنبال کسب مجوز برای فروش آیفون‎های برگشت خورده به کارخانه یا فروشنده به دلایل مختلف، بوده است. ولی، دولت هند به برنامه‎های اپل با عدم اجازه دادن به ورود واحدهای برگشت خورده به این کشور، خاتمه داده است.

دیدگاه کاربر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا