مرحله تکمیلی فیلترینگ هوشمند تا آذرماه اجرا خواهد شد

محمدجواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات از اجرای طرح فیلترینگ هوشمند تا پایان آذرماه به صورت کامل خبر داد. معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه هم‌اکنون در فاز دوم اجرای این طرح هستیم، گفت: پیش از این قرار بود تا اردیبهشت ماه فیلترینگ هوشمند به بهره‌برداری کامل برسد اما به دلیل تغییرات به وجود آمده […]

محمدجواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات از اجرای طرح فیلترینگ هوشمند تا پایان آذرماه به صورت کامل خبر داد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه هم‌اکنون در فاز دوم اجرای این طرح هستیم، گفت: پیش از این قرار بود تا اردیبهشت ماه فیلترینگ هوشمند به بهره‌برداری کامل برسد اما به دلیل تغییرات به وجود آمده در سیاستگذاری این طرح، این زمان به تأخیر افتاد و طبق زمانبندی فعلی، تا پایان آذرماه این سیستم به صورت کامل اجرایی می‌شود.

آذری جهرمی یادآور شد که در فاز اول و دوم نتایج خوبی را از اجرای فیلترینگ هوشمند گرفتیم، چرا که تا قبل از اعمال این پالایش در شبکه اجتماعی مد نظر، میزان مصادیق غیرمجاز حدود پنج درصد بود که پس از اجرای این پروژه، این میزان به زیر یک درصد کاهش پیدا کرد. به طور کلی مصادیق مجرمانه‌ای که از سوی مراکز نظارتی شناسایی شد و از سوی کارگروه تعیین فیلترینگ ابلاغ شده بود، یک میلیون و ۲۰۰ هزار مصداق بود، اما با اجرای فیلترینگ هوشمند، ۹۵ میلیون مصداق مجرمانه را شناسایی کردیم.

وی با بیان اینکه هدف این پروژه سالم‌سازی فضای مجازی برای استفاده کاربران ایرانی است، اظهار داشت: در پالایش هوشمند بنا نداریم که تمامی محتواها را مسدود کنیم. بر این اساس این سیستم به صورت هوشمند تشخیص می‌دهد که این محتوا برای کاربر ایرانی مضر خواهد بود و یا خیر و سپس آن را مسدود می‌کند.