بازی‌های موبایلی و فریمیوم بهترین گزینه برای بازی‌سازان ایرانی

رضا زمانی، سازنده بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌سازان ایرانی توصیه می کند، با توجه به وضعیت قانون کپی‌رایت در ایران، برای کاهش ریسک‌شان سراغ بازی‌های PC و بازی‌های فروشی نروند. در عوض بهتر است به بازی‌های موبایلی و فریمیوم روی آورند. به گفته این سازنده بازی‌های رایانه‌ای، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، برای جلوگیری […]

رضا زمانی، سازنده بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌سازان ایرانی توصیه می کند، با توجه به وضعیت قانون کپی‌رایت در ایران، برای کاهش ریسک‌شان سراغ بازی‌های PC و بازی‌های فروشی نروند. در عوض بهتر است به بازی‌های موبایلی و فریمیوم روی آورند.

به گفته این سازنده بازی‌های رایانه‌ای، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، برای جلوگیری از خسارت دیدن و نابود شدن زحمات تولیدکنندگان، قوانینی وضع شده که از فروش نسخه‌های بدلی و غیراصلی جلوگیری می‌کنند و حق فروش را تنها برای نسخه‌های اصلی و شرکت تولیدکننده یا عاملان فروش آن می‌دانند. بدین صورت شرکت‌سازنده با فروش نسخه اصلی که طبیعتا قیمتی بالاتر از نمونه تقلبی آن دارد، می‌تواند برای سازنده بازی یا هر محصول نرم‌افزاری دیگری، سود و سرمایه به همراه داشته باشد.

وی از نبود چنین قوانینی در ایران اظهار تاسف کرده و تاکید کرد که در بحث قانونی کپی‌رایت دو موضوع وجود دارد. اول اینکه باید قانون کپی رایت ایده و خلاقیت مطرح شود. به این صورت که با لو رفتن ایده، شخص حقیق یا حقوقی دیگری که سرمایه و منابع بیشتری در اختیار دارد در مدت زمان کمتر و سرعت بالا، ایده را تبدیل به محصول کرده و به فروش می‌رساند که این مبحث در حال حاضر در کشور ما بسیار به چشم خورده و رواج یافته است.

زمانی ضعف سیستم ثبت و ضبط ایده را از مهم‌ترین علل رایج شدن این نوع از سرقت دانسته و خاطرنشان کرد: فردی که ایده و طرح او به سرقت رفته است برای اثبات ادعایش باید یک پروسه زمانی بسیار طولانی را طی کند تا ادعایش ثابت شود و چابک نبودن قوانین پیگیری موجب ترویج این موضوع و سوء‌استفاده سارقان ایده شده است.

وی همچنین به نوع دوم سرقت یعنی کپی‌رایت بازی تولید شده توسط یک شرکت یا تیم اشاره کرد و گفت: در این خصوص بازی‌هایی که منبع درآمدشان دریافت مبلغی به ازای هر فروش یا دانلود از کاربران است به شدت متضرر می‌شوند، چرا که محصول آنان با به اشتراک‌گذاری غیرقانونی بدون آن که ریالی عاید تولیدکننده بازی شود، توسط کاربران همه جا منتشر می‌شود.

این سازنده بازی‌های موبایل تنها بازی‌های فریمیوم را از این سرقت‌ها مصون دانسته و تاکید کرد: این دست به دست شدن محصول نه تنها لطمه‌ای به پلان درآمدزایی آنان نمی‌زند بلکه موجب تقویت‌شان نیز می‌شود.

زمانی مختصر توضیحی در مورد بازی‌های موبایل داد و گفت: اساس این نوع بازی بدین شکل است که خود بازی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده می‌شود و در عوض کاربر بابت به دست آوردن ویژگی‌ها و تجهیزات خاص بازی مبلغی را پرداخت می‌کند، انتشار عمومی و بدون اجازه فقط موجب انتشار نسخه رایگان آن بازی شده و در این حالت هیچ لطمه‌ای متوجه پرداخت درون‌ برنامه بازی نمی‌شود.

تبلیغات :

buy Neuralink