آموزش تمامی ترفند‌های نرم‌افزاری گلکسی اس 6 سامسونگ

همانطور که مطلع هستید گوشی‌های گلکسی اس 6 و گلکسی اس 6  اج، دو پرچمدار فعلی کمپانی سامسونگ، بدون شک از بهترین گوشی‌های تولید شده تا به امروز بوده و هم اینک از بهترین سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزار‌ها بهره‌مند هستند. اخیرا وبسایت تک‌نیوز نیز به بررسی جامع و کامل گوشی گلکسی اس6 سامسونگ پرداخته و از آن به […]

همانطور که مطلع هستید گوشی‌های گلکسی اس 6 و گلکسی اس 6  اج، دو پرچمدار فعلی کمپانی سامسونگ، بدون شک از بهترین گوشی‌های تولید شده تا به امروز بوده و هم اینک از بهترین سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزار‌ها بهره‌مند هستند. اخیرا وبسایت تک‌نیوز نیز به بررسی جامع و کامل گوشی گلکسی اس6 سامسونگ پرداخته و از آن به عنوان بهترین گوشی سال 2015 نام برد.

اگر با خریداری این گوشی ارزشمند و در دست گرفتن آن، حس عدم آشنایی با زیر و بم گوشی و عدم اطلاع از بعضی ترفند‌های آن به شما دست داد، هیچ نگران نباشید زیرا در این پست قرار است اطلاعات بسیار مفیدی از ترفند‌های مربوط به گوشی گلکسی اس6 سامسونگ را با شما در میان بگذاریم. به منظور نگارش این پست، رابط کاربری تاچ‌ویز موجود بر روی گوشی گلکسی اس6 را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و هم اینک اگر به دنبال راهنمایی‌ و راهبردهایی کوتاه و کاربردی هستید باید بگوییم که مطالب پیش روی شما بسیار مفید حال شما بوده و به تفهیم بیشتر شما در مورد گوشی گلکسی اس6 کمک شایانی خواهد نمود. در عین حال اگر بجز موارد پیش روی، موضوع دیگری نیز از طرف شما در گوشی گلکسی اس6 آشکار شد، لطفا آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

صفحه اصلی (Home screen)

ویرایش صفحه اصلی: با فشردن طولانی مدت صفحه نمایش در محل تصویر زمینه می‌توانید به ویرایش تصویر پس‌زمینه، ویجت‌ها، تم‌ها و یا ابعاد کاشی‌ها بپردازید.

افزایش فضای صفحه اصلی گوشی: می‌توانید با تغییر اندازه‌ کاشی‌ها (grids) به روش بالا، تعداد میانبر‌ها و ویجت‌های قابل جای گذاری بر روی این صفحه را کاهش یا افزایش دهید. به منظور افزایش فضای صفحه اصلی به میزان حداکثر خود می‌توانید از گزینه 5×5 استفاده کنید. در این حالت ویجت‌ها در ابعاد کوچکتری دیده می‌شوند و در عین حال می‌توانید تعداد 25 آیکون میانبر را در این قسمت جای دهید.

تغییر ابعاد ویجت‌ها: بسیاری از ویجت‌ها از قابلیت تغییر ابعاد پشتیبانی می‌کنند. برای این منظور می‌بایست ابتدا با فشردن طولانی مدت آنها، به انتخابشان اقدام نموده و سپس با برداشتن انگشت خود از روی نمایشگر، مربع آبی رنگی به نمایش در‌خواهد آمد که با کشیدن گوشه آن به اطراف می‌توانید به تغییر اندازه آن ویجت اقدام کنید. در این بخش حتی می‌توانید ابعاد ویجت پنل جستجوی گوگل را نیز تغییر دهید.

ساخت پوشه: این کار آسان را به راحتی با گرفتن یک برنامه و کشیدن آن بر روی یک برنامه دیگر انجام دهید. با انجام این پروسه به طور خودکار یک پوشه ساخته خواهد شد. به منظور خارج سازی یک اپلیکیشن از پوشه مورد نظر نیز تنها کافیست پوشه را باز کرده و برنامه را گرفته و آن را در محلی خارج از پوشه رها کنید.

تغییر نام و رنگ یک پوشه: پوشه مورد نظر را باز کرده و در قسمت بالا به نگار نام جدید بپردازید. اگر هم مایل به اسم گذاری نمی‌باشید می‌توانید این فیلد را خالی رها کنید. برای تغییر رنگ پس‌زمینه یک پوشه نیز می‌بایست بر روی جعبه رنگ سمت راست گوشه نمایشگر کلیک کرده و رنگ جدید و مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

دسترسی به Flipboard: به سمت راست صفحه اصلی خود (با سُر دادن انگشت خود) رفته و به منظور اطلاع از آخرین خبر‌ها به این اپلیکیشن مراجعه کنید. به منظور تغییر محتوای اخبار و انتخاب موضوع مورد علاقه خود می‌توانید به دکمه تنظیمات (settings button) سمت راست و بالای نمایشگر اشاره کرده و آن را انتخاب کنید و سپس به گزینش موضوع و محتوای مورد نظر خود اقدام بفرمایید.

غیر‌ فعال کردن Flipboard: اگر بدنبال غیر‌فعالسازی این برنامه هستید ابتدا می‌بایست به صفحه اصلی گوشی خود رفته و سپس ویجت آن را از این محل حذف نمایید. برای این منظور باید ابتدا بر روی صفحه اصلی به طور طولانی مدت فشار آورده و سپس به سمت راست صفحه اصلی بروید و ویجت Flipboard را پیدا کنید. در بالای ویجت Flipboard علامت تیک مربوط به نمایش ویجت برنامه وجود دارد که با غیر‌فعال کردن آن، این ویجت ناپدید خواهد شد.

دسترسی به گوگل ناو (Google Now): با فشردن کوتاه مدت دکمه سخت‌افزاری Home گوشی، این ویژگی ظاهر خواهد شد.

برنامه‌ها

مرتب‌سازی برنامه‌ها: ابتدا به دکمه EDIT واقع در گوشه بالا و سمت راست نمایشگر اشاره کرده و آن را انتخاب کنید و سپس آیکون برنامه‌های مورد نظر خود را گرفته و آن را در موقعیت‌های دلخواه خود رها کنید.

ساختن پوشه‌ای از برنامه‌ها: همانطور که از پیش گفته شد ابتدا می‌بایست برنامه‌ای را گرفته و بر روی آیکون اپلیکیشن دیگری بکشید. سپس به طور خودکار پوشه‌ای از برنامه‌ها طراحی خواهد شد و برای اضافه کردن دیگر برنامه‌ها به این پوشه نیز تنها کافیست پوشه ساخته شده را بر روی دیگر برنامه کشیده و سپس رها کنید.

حذف برنامه‌ها: حذف برنامه بطور مستقیم از طریق انتخاب دکمه EDIT و سپس انتخاب علامت منها (-) در بالا و گوشه سمت راست آیکون هر برنامه می‌باشد.  اگر برنامه‌ای از این راه از سیستم گوشی حذف شود، مشکلی دیگری نخواهد بود اما اگر این کار موجب حذف برنامه نشد، مسلما برنامه به حالت غیر‌فعال در‌خواهد آمد.

اعلانات و قفل صفحه

ویرایش تنظیمات فوری: به منظور ویرایش تنظیمات مربوط به صفحه نوتیفیکیشن‌ها یا همان نوار اعلانات (زمانی که صفحه نمایشگر را از بالا به سمت پایین می‌کشید) ابتدا می‌بایست دکمه EDIT را انتخاب کرده و سپس لیست گسترده‌ای پیش‌رویتان قرار خواهد گرفت. آیکون میانبر‎های مورد نظر خود را گرفته و آنها را به سمت بالای صفحه سوق دهید. سپس به منظور ذخیره تغییرات انجام شده بر روی دکمه DONE اشاره کنید.

تنظیمات امنیتی اسکنر اثر انگشت: به منظور استفاده از حسگر اثر انگشت برای باز نمودن قفل صفحه ابتدا به تنظیمات (settings) گوشی رفته و در این بخش ردیف  lock screen and security را انتخاب کنید. سپس screen lock type را لمس کنید و در این قسمت می‌توانید بر روی fingerprint اشاره نموده و این حسگر را فعال نمایید. پیشنهاد می‌شود که به منظور کارایی بهتر این حسگر از اثر انگشت هر دو انگشت شست دستتان به منظور ثبت اولیه بر روی دستگاه استفاده نمایید. در این حالت می‌توانید با هر دو دست خود عمل باز نمودن قفل صفحه گوشی را انجام دهید.

غیر‌فعال سازی اعلانات قفل صفحه: اگر مایل به مشاهده اعلانات گوشی بر روی قفل صفحه نمی‌باشید به منو تنظیمات (settings) گوشی رفته و از میان گزینه‌های پیش‌رویتان، sounds and notifications را انتخاب کنید. سپس به بخش  notifications on lock screen رفته و در این بخش می‌توانید به تنظیم مشاهده (show)، مخفی‌سازی (hide) و یا غیر‌فعال‌سازی (disable) این ویژگی اقدام کنید.

مخفی‌سازی محتوای اعلانات بعضی از برنامه‌ها: اگر شما به نمایش اعلانات مایل هستید اما در عین حال نگران نمایش بعضی اطلاعات خصوصی یا حساس هستید، می‌توانید به بخش قبلی رفته و تنظیمات اعلانات قفل صفحه را فعال کنید. پس از انجام این عمل دوباره به بخش تنظیمات گوشی (settings) وارد شده و گزینه sounds and notifications را انتخاب کنید. سپس از میان گزینه‌ها app notifications را لمس کنید. در این بخش می‌توانید به طور تک به تک هر یک از برنامه‌ها را به منظور نمایش اعلانات فعال یا غیر‌فعال سازید. می‌بایست بر روی گزینه hide content on lock screen اشاره بفرمایید تا عمل مورد نظر خاتمه یابد.

نمایش ویجت آب و هوا در بخش قفل صفحه: اگر مایل به قرار دادن این ویجت در محل قفل قفل صفحه بوده یا برعکس می‌خواهید آن را غیر‌فعال کنید ابتدا به بخش تنظیمات (settings) رفته و سپس وارد بخش  lock screen and security شوید. سپس گزینه show information را انتخاب کرده و در بخش ظاهر شده می‌توانید به فعال یا غیر‌فعال‌سازی ویجت‌های ساعت، آب و هوا و یا پیام شخصی اقدام نمایید.

مالتی تسکینگ (چند وظیفگی)

نمای چند برنامه‌ای: به منظور نمایش و اجرای دو برنامه به طور همزمان بر روی نمایشگر گوشی، ابتدا بر روی دکمه recent apps لمس کوتاه مدتی انجام دهید و سپس از میان برنامه‌های ظاهر شده، اپلیکیشن مورد نظر خود را در صورت پشتیبانی از این ویژگی (در صورت وجود نشانه مخصوص در سمت چپ علامت ضربدر هر پنجره وجود خواهد داشت)  انتخاب کنید و بر روی نشانه‌گر مخصوص آن اشاره کنید. در این حالت برنامه به سمت بالای نمایشگر منتقل خواهد شد. سپس می‌توانید برای جای‌گذاری برنامه دیگری در نیمه پایین نمایشگر، از لیست برنامه‌های نمایش داده شده، پروسه قبلی را دوباره تکرار کنید.

نمای شناور: به منظور نمایش اپلیکیشن‌ها به شکل پنجره شناور بر روی صفحه نمایش گوشی می‌بایست گوشه سمت چپ و بالای صفحه نمایش برنامه در حالت تمام صفحه را گرفته و به سمت مخالف کشیده و در این حالت پنجره برنامه به شکل شناور در‌خواهد آمد. در این وضعیت پنجره برنامه کوچکتر شده و می‌توانید آن را به مکان‌ها مختلف نمایشگر جابه‌جا کرده و یا در مکان مورد نظر مستقر سازید. به منظور بستن این پنجره نیز کافیست بر روی نقطه بالای پنجره اشاره کنید. سپس پنجره شناور دوباره به حالت تمام صفحه ظاهر می‌شود و می‌توایند به روش متداول برنامه مورد نظر را ببندید.

ترفند‌های دوربین و عکاسی

راه‌اندازی فوری دوربین: با دو بار فشردن متوالی دکمه سخت‌افزاری Home گوشی، اپلیکیشن دوربین گلکسی اس6 به سرعت  اجرا خواهد شد. شما می‌توانید این پروسه را در هر نقطه از گوشی که باشید حتی در هنگام قرار‌گیری بر روی قفل صفحه گوشی انجام دهید. اگر با انجام این پروسه، نتیجه‌ای حاصل نشد به بخش camera app رفته و سپس وارد settings شوید و در این بخش گزینه quick launch را فعال کنید.

کنترل کردن HDR: در اپلیکیشن دوربین گلکسی اس 6 در بخش سمت چپ نمایشگر گوشی تنظیمات خاصی برای مود HDR نظیر خاموش و روشن و حالت خودکار وجود دارند که در صورت تمایل می‌توانید هر کدام از آنها را بر‌گزینید.

فعال‌سازی لرزشگیر دوربین: به منظور فعال‌سازی لرزشگیر دوربین در حالت فیلم‌برداری ابتدا باید دوربین اصلی گوشی (دوربین پشتی) روشن باشد. سپس باید دقت فیلم‌برداری بر روی FHD 1920 x 1080 یا کمتر از آن باشد. بهتر است بدانید که لرزشگیر تصویر در دقت‌های بالاتر فعال نخواهد شد.

عکاسی سلفی زاویه‌باز: به منظور گرفتن عکس‌های سلفی با زاویه باز و عریض‌تر برای ثبت دامنه بیشتری از منظره در کادر عکس، ابتدا می‌بایست دوربین سلفی گوشی را فعال کرده و سپس بر روی دکمه MODE اشاره کنید. در این بخش گزینه wide selfie را انتخاب کرده و در این حالت می‌توانید عکس‌های سلفی زیبایی با زاویه دید بیشتری خلق کنید.

تغییر نمای گالری: اگر در حال تماشای تصاویر زیبای خود بوده و تمایل به کاهش یا افزایش نمایش همزمان تصاویر خود دارید می‌توانید از سرویس pinch zoom (نزدیک یا دور کردن دو انگشت از هم) استفاده کنید. این حالت بر روی نمای بند‌ انگشتی قابل انجام خواهد بود.

ساخت کلاژ: اگر مایل به اشتراگ گذاری تعداد زیادی از تصاویر خود به شکل کلاژ در فیسبوک با توئیتر هستید، یکی از عکس‌ها را باز کرده و سپس گزینه edit را انتخاب کنید. از میان گزینه‌های پیش‌روی حالت Collage را انتخاب کرده و در این هنگام گستره زیادی از تنظیمات و ابزار‌ها جلوی رویتان قرارا خواهد گرفت و می‌توانید تصاویر خود را ویرایش کرده و سپس ذخیره کنید.

دیگر ترفند‌های موجود

گرفتن اسکرین شات: به منظور گرفتن عکس از صفحه گوشی گلکسی اس 6 تنها کافیست دکمه‌های سخت‌افزاری Home و Power (مربوط به روشن و خاموش کردن نمایشگر) را به طور همزمان بفشارید و در این حالت از صفحه نمایش گوشی عکس گرفته می‌شود.

گرفتن اسکرین شات از مسیر Palm swipe: اگر مایل به لمس و فشردن دکمه‌های روی گوشی به منظور گرفتن عکس از صفحه نمایش نیستید می‌توانید به بخش تنظیمات گوشی رفته و گزینه motions and gestures را انتخاب کنید. در بخش ظاهر شده گزینه palm swipe را فعال سازید. در این حالت در فشردن دو دکمه بیشتر صرفه‌جویی خواهید کرد. به منظور استفاده از این سرویس نیز تنها می‌بایست دست خود را به حالت عمودی از سمت راست به سمت چپ نمایشگر در بالای دوربین سلفی گوشی حرکت دهید.

تغییر و یا حذف تنظیمات فوری: در بخش تنظیمات فوری که با کشیدن انگشت از بال به سمت پایین نمایشگر به نمایش در‌خواهد آمد، ابتدا با ظاهر شدن آن در ردیف بالایی شاهد تنظیمات فوری هستید. بر روی دکمه EDIT موجود در بالا و سمت راست نمایشگر اشاره کرده و در این بخش می‌توایند تنظیمات مربوطه را تغییر داده و جا‌به‌جا کنید و یا به حذف آن اقدام نمایید.

تغییر شبکه اینترنتی هوشمند: اگر مایل به تغییر شبکه اینترنتی فعال به حالت دیتا موبایل در صورت عدم وجود یا ضعیف بودن شبکه وای‌فای به طور خودکار هستید می‌توانید به بخش تنظیمات گوشی و سپس Wi-Fi رفته و از میان گزینه‌های ظاهر شده MORE را انتخاب کنید. سپس می‌توانید گزینه Smart network switch را فعال (enable) یا غیر‌فعال (disable) سازید.

تنظیم محدوده دانلود و آپلود اطلاعات: اگر مایل به از دست دادن ترافیک اینترنتی خود نیستید ابتدا به بخش تنظیمات گوشی (settings) رفته و در لیست ظاهر شده گزینه data usage را انتخاب کنید. در این بخش می‌توایند محدوده ترافیک اینترنت خود را از نظر حجمی و زمانی تنظیم کنید.

نمایش میزان ترافیک مصرف شده وای‌فای: بدین منظور به بخش تنظیمات گوشی رفته و گزینه data usage را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه MORE اشاره کرده و در مرحله بعد بر روی گزینه Wi-Fi usage لمس کنید. با انجام این پروسه شما به زبانه وای‌فای گوشی منتقل شده و می‌توانید از میزان مصرف ترافیک اینترنتی وای‌فای گوشی خود مطلع شوید. البته با تغییر زبانه بر روی cellular network نیز از اطلاعات ترافیک اینترنتی دانلود و آپلود شده گوشی در حالت دیتا با خبر خواهید شد.

فعال‌سازی تقویت کننده دانلود: اگر شما به دنبال دانلود فایل‌های خود  بوده و نیاز به برنامه تقویت‌کننده دانلود (download booster) دارید ابتدا به بخش تنظیمات گوشی رفته و سپس بر روی گزینه  more connection settings لمس کنید. در این بخش تنظیماتی مربوط به استفاده همزمان از شبکه اینترنتی وای‌فای و دیتای موبایل وجود دارد.

تغییر رنگ نمایشگر گوشی: مستقیما به بخش تنظیمات گوشی رفته و گزینه screen mode را انتخاب کنید. در این بخش تنظیماتی مربوط به تغییر رنگ صفحه نمایش وجود دارد. اگر می‌خواهید تصاویر نمایش داده شده از نمایشگر گوشی زنده‌تر و پر رنگ و لعاب‌تر باشد می‌توانید از گزینه‌های Amoled موجود در لیست ظاهر شده استفاده کنید.

فعال‌سازی انتقال صدا از مسیر وای‌فای: برای این  منظور در صورت پشتیبانی شبکه مخابراتی، کافیست مستقیما به قسمت phone  رفته و سپس گزینه MORE و بعد از آن گزینه settings را انتخاب کنید. در مرحله بعد نیز گزینه Wi-Fi calling را لمس کنید. این سرویس اجازه انتقال مکالمه صوتی و جا‌به‌جایی پیام را از طریق شبکه وای‌فای خواهد داد و به بهبود کیفیت مکالمه کمک خواهد کرد. همچنین این سرویس در صورت نبود سیگنال مخابراتی فعال خواهد شد.

یافتن فوری تنظیمات دلخواه: اگر در حال حرکت در بین منوها و تنظیمات گوشی به منظور یافتن تنظیمات دلخواه خود هستید به هیچ وجه نگران نباشید زیرا با رفتن به بخش تنظیمات گوشی و سپس لمس گزینه SEARCH و در عین حال نگارش عبارت دلخواه، لیستی از موارد پیشنهادی ظاهر خواهد شد.

 

امیدواریم مطالب گفته شده در سطح مبتدی مورد توجه شما قرار گرفته باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه با ما درمیان بگذارید.