طی طرح جدید مجلس افراد فعال در فضای مجازی فیلتر شده مجازات می شوند

در طرح جدید مجلس کلیه افرادی که در فضای مجازی و در شبکه های اجتماعی فیلتر شده فعالیت دارند مجرم تلقی خواهند شد. در این طرح که به نام صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی نام گذاری شده و به امضای 40 نفر از نمایندگان نیز رسیده است، فعالیت افراد در فضای مسدود شده […]

در طرح جدید مجلس کلیه افرادی که در فضای مجازی و در شبکه های اجتماعی فیلتر شده فعالیت دارند مجرم تلقی خواهند شد. در این طرح که به نام صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی نام گذاری شده و به امضای 40 نفر از نمایندگان نیز رسیده است، فعالیت افراد در فضای مسدود شده نوعی جرم شمرده خواهد شد و کلیه افراد که در این فضا فعالیت دارند می توانند طی دو ماه آینده خود را با شرایط جدید وفق دهند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی توسط کمیسیون فرهنگی تهیه شده و حدود 40 نفر از نمایندگان نیز آن را امضا کرده اند. قرار است این بار طرح مورد نظر در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود. نمایندگان هدف از این طرح را وجود خلا قانونی در زمینه توسعه فناوری هایی مانند شبکه های اجتماعی و آسیب به توسعه دهندگان و کاربران داخلی اعلام کرده اند.

در این طرح کلیه توسعه دهندگان داخلی و خارجی ملزم به رعایت قوانین کشور و دریافت تائیدیه از هیئت ساماندهی خواهند بود. همچنین کلیه پیام رسان های خارجی بایستی برای ادامه فعالیت در کشور از یک شرکت ایرانی بعنوان نماینده استفاده کنند. دسترسی به محتوای پیام رسان ها نیز تنها در صورت اعلام جرائمی مانند تهدید، تجاوز و فساد فی الارض و تهدیدات علیه امنیت ملی و یا کلاهبرداری و تولید و عرضه مواد مخدر مجاز خواهد بود. وزارت ارتباطات نیز وظیفه احراز هویت کاربران را بر عهده خواهد داشت.

در بخشی از این طرح  نیز آمده است کلیه افراد زیر ۱۸ سال می توانند برای استفاده از خدمات پیام‌رسان ها با اجازه ولی قانونی اقدام کنند. به همین منظور کلیه پیام رسان ها در فضای مجازی باید از امکانات لازم برای نظارت والدین و امکان رده‌بندی محتوای مناسب با این افراد بهره مند شوند. طی این طرح صندوق حمایت از پیام رسان های داخلی همانند یک موسسه دولتی تاسیس خواهد شد و حمایت از این صندوق از طریق محل جرایم نقدی و 10 درصد از درآمد ترافیک اینترنت بین الملل پرداخت می‌شود.

 مهمترین بخش این طرح مربوط به افرادی است که بدون رعایت این موارد در پیام رسان های اجتماعی اقدام به عرضه و فعالیت کنند. بدین ترتیب افرادی که ناقض قانون باشند علاوه بر ضبط منافع و عواید مالی محکوم به مجازات تعزیری درجه هفت و در صورت تکرار درجه شش خواهند شد. همچنین در صورت عرضه ابزارهایی مانند وی پی ان فرد خاطی مجرم شناخته شده و به جزای نقدی محکوم می شود.