تازه های تکنولوژی

پتنت جدید ایرباس برای هواپیمای فراصوتی: اینبار سرعتی، 4.5 بار سریع‌تر از سرعت صوت

شکست دیوار صوتی توسط هواپیماها، اولین بار با ساخت جت کنکورد اتفاق افتاد و سرعت بالای آن سبب شکسته شدن دیوار صوتی میشد. حالا کمپانی ایرباس باز هم بر روی یک جت فوق‌ سریع کار می‌کند و به تازگی نیز پتنت مربوط به آن را به ثبت رسانیده است. طبق ادعای سازندگان، این هواپیما می‌تواند با سرعتی 4.5 بار سریع‌تر از سرعت صوت حرکت کند. معنای این جمله، این است که جت پرسرعت و جدید ایرباس، می‌تواند فاصله‌ی نیوروک تا لندن را به جای 7 تا 8 ساعت، تنها در عرض 1 ساعت طی نماید.

طبق چیزی که در تصویر مفهومی و همچنین طرح این هواپیما مشاهده می‌شود، بال‌های این جت در بخش بالایی آن و با شکلی مثلثی قرار گرفته‌اند که شاید نمونه‌ی آن را در فیلم‌های علمی تخیلی دیده باشید. در مورد سرعت و سوخت‌رسانی این جت نیز قرار است سه موتور هیدروژنی با فعالیت‌های پی‌در‌پی، سرعتی معادل با 3425 مایل بر ساعت را برای این هواپیما پدید آورند.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

برای بلند شدن از زمین نیز مهندسین از دو توربوجت قدرتمند بهره برده‌اند تا این جت بتواند به صورت عمودی پرواز نماید و این کار را نیز با سرعتی نزدیک به سرعت صوت انجام خواهد داد! در این لحظه و پس از بلند شدن از زمین، توربوجت‌های این هواپیما از غیرفعال شده و با بدنه‌ی هواپیما همگام می‌شوند تا کار موتورهای راکتی آغاز گردد و جت را تا ارتفاع 100,000 فوت بالا ببرد و در نهایت، رمجت‌هایی که بر روی بال‌های مثلثی این جت قرار گرفته‌اند، سرعت این هواپیما را به 4.5 ماخ می‌رسانند.

Airbus patents hypersonic jet that could fly four and a half times the speed of sound 2

ایرباس اعلام کرده که طراحی این هواپیما به گونه‌ای آیرودینامیکی انجام شده تا سر و صدای تولید شده به میزان حداقل برسد. همچنین در آن ارتفاع بالا، شکسته شدن دیوار صوتی نمی‌تواند باعث تولید صداهای نا به هنجار گردد. دلیل اصلی در مورد هواپیمایی کنکورد با سرعت 2 ماخ نیز همین موضوع و شکسته شدن دیوار صوتی بود. حتی زمانی که این هواپیما با سرعتی کمتر از سرعت صوت حرکت می‌کرد نیز آلودگی صوتی بسیاری را ایجاد می‌کرد. در واقع کنکورد، صدای بسیار بیشتری را نسبت به هواپیماهای دیگر ایجاد میکرد.

همچنین ایرباس اعلام کرده جت پرسرعت و جدید آنها این قابلیت را دارد که بتواند در موارد نظامی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این جت با سرعت بسیار بالایی که دارد، می‌تواند تجهیزات نظامی را به مناطق دور و با سرعتی بسیار بالا حمل کند و انجام چنین کاری به کمک هواپیماهای امروزی، امری غیرممکن می‌باشد. ایرباس به این موضوع نیز اشاره داشته که جت جدید آنها، به نوعی سلاح الکترومغناطیسی نیز مجهز شده که می‌تواند در شرایط جوی بسیار خاص، کمک بسزایی به حرکت هواپیما داشته باشد.

اما شاید مهم‌ترین نکته برای عموم افرادی که این مطلب را می‌خوانند، ظرفیت مسافرین این جت پرسرعت می‌باشد. تعداد افرادی که می‌توانند به عنوان مسافر وارد این جت شوند در حال حاضر تنها 20 نفر می‌باشد، پس اگر بخواهید به کمک یکی از این هواپیماها به مکانی سفر کنید، قیمت بلیط آن برای مصارف اقتصادی بسیار بسیار گران از آب درمی‌آید. سازندگان در این مورد توضیح داده‌اند که این هواپیما با هدف استفاده افراد خاص و برای مسافرت‌های میان‌قاره‌ای و یک روزه در حالت تولید است و شاید هیچ‌‌وقت شاهد استفاده تجاری از آن نباشیم.

مدیرعامل PatentYogi آقای Deepak Gupta، معتقد است که جت جدید ایرباس این امکان را به وجود می‌آورد که پروازهایی از توکیو به مقصد لس‌آنجلس و یا از پاریس به سان‌فرانسیسکو، می‌تواند تنها در عرض 3 ساعت انجام گیرد.

اما تصور می‌کنید که ایرباس در آینده به فکر تولید نسخه‌ای کوچکتر از این هواپیما با مصرف اقتصادی باشد؟ نظرات خود را با تک‌نیوز به اشتراک بگذارید.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا