تازه های تکنولوژیهارد

نگاهی دقیق‌ و تئوری به تکنولوژی مشهور HAMR

تکنولوژی Heat Assisted Magnetic Recording (به اختصار: HAMR)، تکنولوژی جدیدی‌ می‌باشد که در هاردهای مکانیکی (HDD) مورد استفاده قرار گرفته و با تابش لیزر به قسمتی از هارد، امکان نوشتن اطلاعات را با اشغال فضای کمتری به وجود می‌آورد که این موضوع به خودی خود، سبب افزایش فضای هارد می‌شود و در کنار این موضوع، وادارندگی مغناطیسی هارد نیز کمتر از قبل می‌شود. البته این تکنولوژی بیشتر در هاردهایی با ظرفیت 1 تا 2 ترابایتی می‌تواند مفید باشد.

حال سایت Nanotechweb گزارشی در این زمینه منتشر ساخته که PCPer نیز آن را با توضیحاتی کامل‌تر، در اختیار علاقه مندان قرار داده و در آن، به تشریح عملکرد و تاثیر این تکنولوژی بر روی هاردهای مکانیکی پرداخته که می‌تواند برای علاقه‌مندان به این تکنولوژی و آینده‌ی آن جذاب باشد. در واقع این بررسی بر روی پلاسمای اطراف مبدل‌های مرکزی هارد و عملکرد لیزرها که در واقع یک نور سبک هستند، انجام شده و تا زمانی که فرکانس لیزر تابیده شده مساوی یا کمتر از فرکانس پلاسما باشد، مبدل‌های مرکزی در جای خود تلو‌تلو می‌خورند و ثابت نیستند. این موضوع سبب می‌شود تا گرما، تنها به یک نقطه‌ی خاص تابیده شود و اگر میزان و فرکانس آن از پلاسما بیشتر شد، به قسمت‌های دیگر صدمه‌ای وارد نشود. البته همانطور که گفته شد، این موضوع برای افرادی که به آینده و توسعه‌ی این تکنولوژی علاقه‌مند هستند می‌تواند بسیار جذاب باشد.

البته این اطلاعات شاید کامل نباشد اما کافیست و سایت PC Perspective، تنها به تشریح موضوع اصلی پرداخته است. برای اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر، می‌توانید نگاهی به وب‌سایت NanoTechWeb داشته باشید.

اما به نظر شما این تکنولوژی تا چه حدی می‌تواند آینده‌ی هاردهای مکانیکی را تحت تاثیر قرار دهد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن