ساخت نوعی پوست مصنوعی هوشمند ضد عرق با قابلیت تنفس و دریافت علائم حیاتی

دانشمندان نوعی پوست جدید با قابلیت های فراوان ساخته اند که عوامل محدود کننده پوست های مصنوعی قبلی را نداشته و قادر است پس از اتصال به بدن اطلاعات حیاتی را از پوست دریافت کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پوست های مصنوعی بسیاری تاکنون طراحی شده که همگی الکترونیکی بوده و […]

دانشمندان نوعی پوست جدید با قابلیت های فراوان ساخته اند که عوامل محدود کننده پوست های مصنوعی قبلی را نداشته و قادر است پس از اتصال به بدن اطلاعات حیاتی را از پوست دریافت کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پوست های مصنوعی بسیاری تاکنون طراحی شده که همگی الکترونیکی بوده و می توانستند خود را ترمیم کنند که نوع آنها نیز کشسانی و مانند پوست انسان مشاهده شد. اما هیچ کدام از آنها نمی توانستند در مقابل عرق بدن مقاوم باشند و به همین دلیل پس از تعریق از کار می افتادند. محققان در موسسه فناوری MIT با کمک محققان کره جنوبی نوع جدیدی از پوست الکترونیکی هوشمند را تولید کردند که می تواند در برابر عرق مقاوم باشد.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

 جی هوان کیم از دانشکده مهندسی مکانیک در MIT می‌گوید: پوست جدید ساخته شده  قابل انعطاف و قابل تنفس است و در صورت وجود تجمع عرق همچنان می تواند به کار خود ادامه داده و این موضوع باعث خواندن اطلاعات به صورت غلط و جدا شدن آن نخواهد شد. همچنین حسگرهای پوشیدنی موجود در آن می تواند بر علائم حیاتی بدن نیز نظارت کند. در این پوست از مجاری عرق مصنوعی استفاده شده که شبیه به منافذ پوست انسان است و در آن لایه های فوق نازک وجود دارد. در واقع این پوست قابلیت تعریق داشته و عرق بدن می تواند به راحتی از آن عبور کند. به این ترتیب عرق در زیر آن جمع شده و باعث خرابی آن نخواهد شد. این اقدام می‌تواند باعث سازگاری پوست های هوشمند و ماندگاری آنها شود. همچنین این پوست ها با بررسی علائم حیاتی می‌توانند ردیابی برخی بیماری‌های پوستی مانند سرطان را نیز انجام دهند.

کیم با ابداع این پوست مصنوعی کارآمد ویژگی های لازم برای پوست مصنوعی الکترونیکی و واقعا پوشیدنی را تشخیص داد. وی می گوید: جمع شدن عرق بین پوست الکترونیکی و بدن باعث آسیب پوست های مصنوعی شده و حسگرهای آنها را نابود می‌کند. به همین دلیل ما اجازه نخواهیم داد تا عرق از طریق منافذ از این پوست عبور کند. این موضوع با الهام از پوست واقعی انسان انجام گرفته است. این محققان در حال افزایش مقاومت پوست الکترونیک ساخته شده هستند. زیرا در حال حاضر جنس بسیار نرم و شکننده می باشد.