مزایا و معایب ترابرد شماره‌های مشترکان دائمی موبایل

طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل طی هفته‌های گذشته مرحله آزمایشی خود را گذراند و اکنون از هفته آینده وارد فاز نهایی خواهد شد اما در این میان ترابرد شماره مشترکان دائمی مزایا و مضرات بسیاری را به دنبال دارد. در این مدت شاهد بودیم که مشترکان دائمی موبایل بیشتر ترابرد می‌کنند و اعتباری‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند […]

طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل طی هفته‌های گذشته مرحله آزمایشی خود را گذراند و اکنون از هفته آینده وارد فاز نهایی خواهد شد اما در این میان ترابرد شماره مشترکان دائمی مزایا و مضرات بسیاری را به دنبال دارد.

در این مدت شاهد بودیم که مشترکان دائمی موبایل بیشتر ترابرد می‌کنند و اعتباری‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند سیم‌کارت اپراتورهای مختلف را داشته باشند.

با ترابردپذیری شماره، مشترکان می‌توانند شماره موبایل‌شان را از اپراتور A به B انتقال دهند و از خدمات اپراتوری بهره‌مند شوند که جذابیت بیشتری از لحاظ تعرفه و کیفیت سرویس دارد.

مشترکان دائمی به واسطه ودایع و ارقام تضامین پرداختی که در اپراتورها دارند، حتی مواقعی که با مشکل در خدمات‌دهی اپراتورشان مواجه می‌شوند کمتر تمایل به ترک اپراتور و خرید سیم‌کارت اپراتوری دیگر دارند اما در این شرایط ترابردپذیری می‌تواند برای آن‌ها حکم یک انتخاب حیاتی و استراتژیک را داشته باشد.

در ادامه به معایب ترابرد شماره‌های دائمی اشاره می کنیم:

  • عدم احراز هویت مانند عدم تطابق مشخصات اعلام شده با مشخصات دارنده شماره.
  • عدم رعایت ترابرد نظیر به نظیر مثل درخواست ترابرد از سیم‌کارت دایمی به اعتباری و بالعکس.
  • فعال نبودن سیم‌کارت.
  • احکام صادره از سوی مراجع ذی‌صلاح.
  • فعال بودن کمتر از 3 ماه سیم‌کارت شماره مورد درخواست برای ترابرد (این 3 ماه به فعال بودن شماره مربوطه با مالکیت یک شخص حقوقی/ حقیقی و تنها برای اولین ترابرد لحاظ می‌شود).
  • در صورت دایمی بودن سیم‌کارت و عدم پرداخت به موقع صورتحساب اولیه صادره از اپراتور فرستنده توسط مشترک.

حال این سوال به میان می‌آید که آیا بعد از ترابرد شماره دائمی، ودیعه هم به اپراتور جدید منتقل می‌شود؟ پاسخ این سوال “خیر” است. طبق قانون، ودیعه نزد اپراتور اصلی باقی می‌ماند. معمولا ودایع سقف هزینه مکالمات مشترکان دائمی را افزایش می‌دهد اما با ترابرد شماره و عدم انتقال ودایع، طبیعتا مشخص نیست اپراتور جدیدی که مشترک به آن ترابرد می‌شود به چه میزان سقف هزینه مکالمه برای او در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین علی‌رغم تمامی مزایای طرح ملی ترابردپذیری برای مشترکان دائمی که امکان انتقال شماره‌شان به اپراتور دیگر جهت دریافت خدمات بهتر را می‌دهد اما عدم جابجایی ودایع می‌تواند به عنوان ضعفی بزرگ، میل نسبت به انجام ترابرد را از بین برده و استقبال از آن را کاهش دهد.