محصولات مراقبت پوست می تواند به سلول های عصبی مغز آسیب برساند

محققان معتقدند مواد به کار رفته در محصولات مراقبت پوستی که عمدتاً به شکل نانو ذرات هستند می‌توانند از طریق خون به مغز رسیده و به سلول‌های عصبی آن آسیب برسانند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تحقیق گروهی از محققان بین المللی نشان می دهد نانو مواد استفاده شده در محصولات مراقبت […]

محققان معتقدند مواد به کار رفته در محصولات مراقبت پوستی که عمدتاً به شکل نانو ذرات هستند می‌توانند از طریق خون به مغز رسیده و به سلول‌های عصبی آن آسیب برسانند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تحقیق گروهی از محققان بین المللی نشان می دهد نانو مواد استفاده شده در محصولات مراقبت پوستی می تواند از سد دفاعی خون گذشته و به سلول های عصبی مغز آسیب های جدی وارد کند.

اکثر مواد موجود در مراقبت های پوستی از جنس فلزاتی مانند اکسید روی و نقره هستند که قابلیت عبور از سد خونی مغز را داشته و به این ترتیب می‌تواند بر سلول های آستروسیت کنترل کننده واکنش های عصبی موثر باشد. محققان معتقدند با استفاده از این پژوهش می‌توان به دنبال نانو مواد ایمن بود تا بتوان از این طریق از مشکلات به وجود آمده جلوگیری کرد.

 نانو مواد فلزی موجود در محصولات بهداشتی دارای ویژگی‌های فیزیو شیمیایی هستند که می‌توانند به مدل درون کشتگاهی سد خونی مغز نفوذ کرده و نحوه کارایی آن را تحت تاثیر قرار دهند. این نانومواد عمدتاً از نقره و اکسید روی ساخته شده اند که می توانند رشد سلول را مختل کنند و علاوه بر آن نفوذ پذیری سد خونی مغز را نیز افزایش دهند. در نتیجه سلول های مغزی می توانند راحت تر به این مواد دسترسی پیدا کنند.

 وظیفه سد خونی مغز محدود کردن عبور مواد شیمیایی گوناگون و مولکول های بیگانه به مغز است. این سد خونی از طریق رگ های خونی نقش مهمی را در سلامت نگه داشتن مغز ایفا می کنند. اما در صورت استفاده از این نانو مواد قدرت یکپارچگی سد خونی کاهش پیدا کرده و در نتیجه سیستم عصبی نیز به خطر خواهد افتاد. ترکیبات شیمیایی موجود در نانو مواد علاوه بر تاثیر بر سد خونی میتواند بر آن نفوذ نیز داشته باشد. این مواد حتی از طریق استنشاق، بصورت خوراکی یا از طریق پوست خود را به جریان خون می رسانند و پس از آن حتی بخش کوچکی نیز وارد سد خونی خواهد شد. اکسید روی یکی از نانومواد مورد نظر به عنوان محافظ پوست در ضد آفتاب استفاده می شود تا بتواند از اثرات زیانبار پرتوهای ماورای بنفش جلوگیری کند. ماده دیگر نانومواد نقره است که در کرم های ضد پیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تبلیغات :

buy Neuralink