این فرش هوشمند می‌تواند به بیماران دیابتی در جلوگیری از قطع عضو کمک کند

در بسیاری از مواقع بیماران دیابتی مجبور به قطع اعضای بدن خود مخصوصا قسمت پایینی بدن و پاهای خود می‌شوند. از آن‌جایی که به قسمت‌های پایینی بدن بیماران دیابتی خون کافی نمی‌رسد آن‌ها در برخی مواقع در پاهای خود احساس بی‌حسی می‌کنند و با درد شدیدی نیز به علت ایجاد زخم‌ ممکن است مواجه شوند. […]

در بسیاری از مواقع بیماران دیابتی مجبور به قطع اعضای بدن خود مخصوصا قسمت پایینی بدن و پاهای خود می‌شوند. از آن‌جایی که به قسمت‌های پایینی بدن بیماران دیابتی خون کافی نمی‌رسد آن‌ها در برخی مواقع در پاهای خود احساس بی‌حسی می‌کنند و با درد شدیدی نیز به علت ایجاد زخم‌ ممکن است مواجه شوند. هنگام بی‌حسی پا، دمای قسمت پایینی بدن پایین می‌آید و اگر به این مسئله توجه نشود بیماران مجبور می‌شوند تا پای خود را قطع کنند. همین مسئله باعث شده تا دانشجویان دانشگاه ایالت میسی‌سیپی آمریکا با ایده‌ای جدید وارد شوند.

براساس گفته‌های این دانشجویان آن‌ها برنامه‌ای را برای گوشی‌های‌هوشمند تدارک دیده‌اند که می‌تواند از فرش‌های هوشمند تولید شده میزان دمای پای فرد را اندازه گرفته و اگر این دما به پایین‌تر از حد مجاز برسد، برنامه به کاربر اخطار می‌دهد.

Jann Butler یکی از سازندگان این فرش‌هوشمند بوده است. یکی از نزدیکان این فرد به خاطر دیابت پای خود را از دست داده و این باعث شده تا Jann و دوستانش با این ایده به سراغ فرش‌هوشمند روند. معمولا دمای یکی از پاهای فرد اختلاف سه یا چهار درجه‌ای با پای دیگر دارد و همان پایی که از دمای کمتری برخوردار است ممکن است در خطر جدی‌تری نسبت به پای دیگری در فرد دیابتی باشد. حال طبیعتا این فرش نمی‌تواند بیمار را درمان کند اما قطعا این فرش می‌تواند کمک زیادی را برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و قطع شدن عضو بدن بیمار کند.

قیمت این فرش‌هوشمند 500 دلار است و دانشجویان قصد دارند هر چه‌ سریع‌تر برنامه‌ی هوشمند  ساخته شده را برای تمامی پلتفرم‌ها نیز عرضه کنند. به‌هر‌حال این ایده می‌تواند بسیار جالب باشد و طبعیتا در آینده ممکن است به کمک بسیاری از بیماران دیابتی بیاید.