اخبار شرکت‌ها

اپل برای جلوگیری از تصویب لایحه «حق تعمیر» تلاش می‌کند

بر کسی پوشیده نیست که اهالی دنیای فناوری از تعمیرات غیررسمی واقعا متنفر هستند، چه این تعمیرات توسط فروشگاه‎هایی صورت گیرد که مجوز لازم به آن‎ها داده نشده است یا صاحب دستگاه که با چیزهایی که خودش دارد تعمیرات را انجام می‎دهد. اپل به همراه چند شرکت فناوری دیگر سعی دارند با مجموعه‎ای از لایحه‎هایی که تحت عنوان “حق تعمیر” تحویل 8 ایالت آمریکا شده است مبارزه کنند که که نیازمند دسترسی آسان به ابزار و دانش در خصوص تعمیر دستگاه‎های الکترونیکی خواهد بود.

یکی از این موارد لایحه‎ای است که تحویل ایالت نبراسکا، تحت عنوان LB67 یا Fair Repair Act شده است که قرار است 5 شنبه به بحث گذاشته شود. اگر این لایحه تصویب شود، برای اولین بار در آمریکا شاهد انجام چنین کاری هستیم و سناتور Lydia Brasch که پشتیبان آن است اعتقاد دارد سایر ایالت‎ها به زودی این دادخواست را دنبال خواهد کرد، همان‎طور که در حال حاضر طرح‎های مشابهی در ایالت‎های مینه‎سوتا، نیویورک، ماساچوست، ایلینوی، ویومینگ، تنسی و کنزاس ارائه شده است.

اگر لایحه‎ی LB67 تبدیل به یک قانون شود، شرکت‎های فناوری مانند اپل را ملزم خواهد کرد که ابزار تشخیص و راهنمای سرویس قطعات خود را به صورت عمومی در اختیار مصرف‎کنندگان و هم‎چنین مغازه‎های تعمیرات قطعات قرار دهند. این قانون تنها برای افرادی که در نبراسکا زندگی می‎کنند منفعت ندارد چون عرضه‎ی چنین ابزار و راهنمایی به کاربران جهانی این شرکت و شرکت‎‎های دیگر، به خصوص کشورهایی که اغلب مورد فراموشی شرکت‎های بزرگ قرار می‎گیرند و در آن‎ها مراکز خدمات رسمی وجود ندارد، کمک خواهد کرد.

گرچه مشکل بزرگی که شرکت‎های فناوری با آن دارند تعمیرات غیرمجوز دار با بهای کمتر از تعمیرات رسمی است که این قضیه می‎تواند به صورت بالقوه سود ناشی از فروش مجوزهای تعمیر را کاهش دهد. ولی از طرف دیگر، فروشگاه‎های اپل در شهرهای بزرگ به نسبت مناطق کوچک شهری بسیار زیادتر هستند و حال کاربرانی که در مناطق کوچکتر زندگی می‎کنند حق این را دارند چند روزی را برای گرفتن وقت Genius Bar (ایستگاه پشتیبان فنی فروشگاه‌‎های اپل) صبر کنند یا به یک فروشگاه تعمیرات غیررسمی بروند و مشکل خود را با وجود عدم استفاده از ابزار رسمی برطرف کنند.

با این‎حال، اپل در مخالفت با این لایحه پیش‎قدم شده است و در انجام آن از الفاظ ترسناک و گمراه کننده استفاده می‎کند، به عنوان مثال این شرکت ادعا می‎کند که نبراسکا به “مکه‎ای برای مجرمان” تبدیل می‎شود و تایید این لایحه “باعث می‎شود کار هکرها برای نقل مکان به نبراسکا بسیار ساده شود.” این شرکت به نظر می‎رسد نگرانی‎هایی در رابطه با مالکیت فکری (intellectual property) خود دارد، چون این لایحه شرکت‎های فناوری را ملزم خواهد کرد که به صورت آزادانه اطلاعاتی را که قبلا در اختیار عموم نبوده برای آن‎ها فاش سازند، حتی اگر متن لایحه به شکل آشکاری به صورت زیر باشد “هیچ‎چیزی در لایحه‎ی Fair Repair Act نبایستی شرکت اصلی سازنده‎ی قطعات را ملزم به فاش کردن اسرار تجاری کند”.

ولی این فقط اپل نیست بلکه سایرین نیز مخالفت‎های سنگینی در رابطه با این لایحه نشان داده‎اند، بارزترین آن‎ها صاحب کارخانه‎ی تراکتورسازی John Deere است که شهرت دارد در واقع دستگاه‎های خود را نمی‎فروشد بلکه ترجیحا “مجوز” آن‎ها را برای سایرین صادر می‎کند (با دریافت قیمت کامل یک تراکتور که حداقل ده‎ها هزار دلار ارزش دارد). این سناتور ادعا می‎کند که این لایحه بیشتر از همه با مخالفت روبرو می‎شود، چون شرکت‎های فناوری دایما مذاکره‎کنندگان سیاسی به اداره‎ی او می‎فرستند، یعنی اهالی دنیای سیلیکونی شدیدا در خصوص با این لایحه و مفاد آن نگران هستند.

دیدگاه کاربر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا