تازه های تکنولوژیموبایل

این گوشی‌هوشمند، ضربان قلب شما را حتی هنگامی که در جیب قرار دارد، رصد می‌کند

بسیاری از افراد هستند که دوست دارند نظارت مناسبی بر روی ضربان قلب خود داشته باشند. این موضوع البته می‌تواند دلایل مختلفی همچون اهمیت سلامتی داشته و یا به مواردی که ورزشکاران نگران آن هستند، مرتبط باشد. البته انجام چنین کاری در حال حاضر شدنیست و به سادگی می‌توان به کمک دستبندهای ورزشی مجهز به سنسور ضربان قلب و یا بندهای ورزشی مجهز به این سنسورها، از عملکرد قلب مطلع شد. اما تصور کنید که شما از گوشی‌هوشمندی که در اختیار دارید، به عنوان چنین سنسوری استفاده کنید، جذاب است نه؟

اگر چنین گوشی‌هوشمندی برای شما نیز جذاب است، باید بگوییم که به تازگی پروژه‌ای جدید در سازمان MIT با نام BioPhone و به رهبری خاویِر هِرناندِز آغاز شده و هدف اصلی آن، تولید چنین دستگاهی می‌باشد. غایت نهایی محققان در این پروژه، امکان کنترل ضربان قلب و موارد مختلف سلامتی انسان در حالی که گوشی شما در جیبتان قرار گرفته باشد، است.

اما این گوشی که کاربران بر روی آن کار می‌کنند تا چه اندازه می‌تواند دقیق عمل کند؟ محققان در پاسخ به این سوال اعلام کرده‌اند که این موضوع به عملکرد شتاب‌سنج گوشی‌هوشمند کاربران دارد. همچنین سنسور به کار رفته در این پروژه می‌تواند با بررسی و رصد تمامی حرکات کوچک و بزرگ بدن، از ضربان قلب گرفته تا تمامی دَم‌ها و بازدم‌ها را شناسایی نماید. هر چند در شبیه‌سازی که آنها آزمایش مورد نظر را بر روی آن انجام دادند، نتیجه‌ی نهایی آن‌چنان که آنها انتظار داشتند، مطلوب نبوده است.

در مقایسه نمونه‌ی آزمایشی محققان MIT با کنترل‌کننده‌های سنتی، اختلاف تا 1 ضربه (قلب) در دقیقه و تعداد تنفس‌ها نیز تا یک‌چهارم بوده است. البته شاید با خود بگویید که این میزان نمی‌تواند آنقدرها هم مهم باشد، اما در این مورد باید بگوییم که این اختلاف شاید در حال حاضر اهمیت چندانی نداشته باشد، اما در طولانی‌مدت می‌تواند اطلاعاتی نادرست را ثبت نماید.

البته در کنار محققان و افرادی که برای پیشرفت این پروژه تلاش می‌کنند نیز افرادی هستند که نظر چندان مثبت نسبت به این موضوع ندارند. یکی از این افراد، خانم Emil Jovanov، یکی از پروفسورهای دانشگاه آلباما است که در صحبت‌های خود، اعلام کرده که سنسورها می‌تواند عملکرد بسیار بهتری نسبت به چیزی که در گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، داشته باشند.


نظرسنجی طرح محدودسازی اینترنت بین الملل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا