مقایسه نرخ‌ قدیم و جدید تلفن ثابت

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم، برای دومین بار طی ۳ سال اخیر، تعرفه کارکرد تلفن ثابت را تغییر داده است. در این راستا نرخ‌های جدیدی توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای کارکرد تلفن ثابت درنظر گرفته شده است. مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که قیمت‌های ثبت شده در آن نشان دهنده افزایش […]

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم، برای دومین بار طی ۳ سال اخیر، تعرفه کارکرد تلفن ثابت را تغییر داده است. در این راستا نرخ‌های جدیدی توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای کارکرد تلفن ثابت درنظر گرفته شده است. مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که قیمت‌های ثبت شده در آن نشان دهنده افزایش  ۵۰ درصدی نرخ مکالمات درون شهری تلفن ثابت است، هنوز به تایید نهایی دولت نرسیده است.

هدف از افزایش نرخ‌های تلفن ثابت، جلوگیری از زیان مخابرات پس از اجرای طرح یکسان سازی کدهای استانی بود که حدود ۲ سال پیش اجرایی شد. طی این اقدام نرخ مکالمات درون شهری ثابت به ثابت از ۳۰ ریال به ۴۵ ریال افزایش خواهد یافت.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

در این مصوبه تنها تغییری که در قبوض مشترکان تلفن ثابت انجام خواهد شد گزینه حداقل کارکرد است که چند سال پیش نیز در قبوض مشترکان بوده و هم اکنون بار دیگر به قبوض مشترکان اضافه خواهد شد. لازم به ذکر است که در هزینه‌های مکالمات بین استانی و ثابت به همراه تغییراتی دیده نخواهد شد و هزینه‌های آبونمان نیز مانند گذشته محاسبه خواهد شد.

طبق برآوردهای صورت گرفته، 6درصد مکالمات در شبکه مخابراتی کشور، درون شهری بوده و مابقی مکالمات را مکالمات بین استانی، تلفن همراه و بین‌الملل تشکیل می‌دهند. پس بر این اساس طبق مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، افزایش قیمت در نرخ مکالمات تنها مربوط به هزینه مکالمات درون شهری خواهد بود. در این مصوبه جدید برای هر دوره ۲۰۰ دقیقه مکالمه برای روستاییان و ۳۳۰ دقیقه مکالمه برای کاربران شهری به عنوان حداقل کارکرد درنظر گرفته شده است.

افزایش 50 درصدی نرخ مکالمات تلفن ثابت صحت ندارد!

نرخ‌های آبونمان در مصوبه جدید تغییر نیافته است و بر مبنای منطقه، شهر و نیز میزان کارکرد ماهیانه، مطابق جدول زیر می باشد.

2120019

با توجه به جدول فوق می‌توان دریافت که حداقل کارکرد ماهیانه برای مشترکانی که از خطوط تلفن استفاده نمی‌کنند در روستاها رقمی حدود ۹۰۰ تومان و در شهرها حدود ۱۲۰۰ تومان در ماه خواهد بود. برآوردها نشان می دهد که این مصوبه، با پیشنهاد مخابرات بسیار فاصله دارد زیرا مخابرات در پیشنهادی که به وزارت ارتباطات داده بود خواستار تغییر تعرفه ها به نحوی شده بود که کارکرد ماهیانه هر مشترک به ازای هر خط تلفن در روستاها ۳ هزار تومان و در شهرها ۵ هزار تومان باشد و مشترک به صورت نامحدود با تلفن صحبت کند.

در جدول زیر نیز می‌توانید نرخ های جدید و قدیم مکالمات تلفن ثابت را مشاهده کنید.

تعرفه نرخ جدید (هر دقیقه) نرخ قدیم (هر دقیقه)
شهری ۴۵ ریال ۳۰ ریال
استانی ۳۳۰ ریال ۳۳۰ ریال
ثابت به همراه ۶۲۵ ریال ۶۲۵ ریال
حداقل کارکرد برای روستاها ۲۰۰ دقیقه     —————–
برای شهرها ۳۳۰ دقیقه
قیمت هر خط  ۲۰۰ هزار تومان  ۵۰ هزار تومان

طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قیمت هر خط تلفن ثابت که تا پیش از این ۵۰ هزار تومان بود، ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است که متقاضی می تواند به صورت اقساطی با پیش پرداخت ۱۰۰ هزار تومان و طی مدت ۳۶ ماه آن را پرداخت کند.